ULUSLARARASI

Sorularla Yeni Yüzyıl


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesini tanıyabilir miyiz?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 2009 Yılında VASEV (Vatan Sağlık ve Eğitim Vakfı) tarafından kurulmuştur. Bünyesinde 10 Fakülte, 2 Yüksekokul, 3 Enstitü (16 Yüksek Lisans, 2 Doktora programı) bulundurmaktadır.

"Sağlıktan kazandığımı, sağlığa harcamalıyım" ilkesiyle yola çıkan kurucumuz ve Mütevelli Heyeti Başkanımız Dr. Azmi OFLUOĞLU, şimdi “varlığımı eğitim ve öğretime harcamalıyım” düşüncesindedir.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi kurulduğu yıldan bugüne dinamik yapısını hiç yitirmeden, medeniyetimizin icadı olan vakıf kültürüne ve anlayışına sımsıkı bağlı kalarak, kalibreyi ve kaliteyi esas alan bir üniversite olmanın sorumluluğunu her daim taşıyarak, güçlü, donanımlı, özgüvenli bir neslin yetişmesini amaçlamaktadır.


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin farkı nedir?

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İ. Yaşar HACISALİHOĞLU ‘nun da ifade ettiği gibi; ‘’ Üniversiteler, değer üreten, ürettiği değeri evrenselleştiren, bilimi insanlığın sorunları için seferber eden kurumlardır. ‘’

‘’Üniversite yeniliğin merkezidir. İnsanlığın çözülememiş sorunlarının çözüm yeridir. Üniversite; bilginin üretildiği, üretilen bilginin bilince dönüştüğü yerdir. Üniversite, ülkesinin tüm değerlerini kıymetlendiren, toplumla bağını güçlü kılan, insanıyla, toprağıyla, kültürüyle hem hal olan değer merkezleridir.’’

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi seçkin akademik kadrosu ve kariyer odaklı eğitim anlayışıyla başta ülkemiz olmak üzere dünyanın saygın üniversitelerinde öğretim görmüş, dersler vermiş, eserler yayımlamış, üniversitelerin çeşitli alanlarında başarılı çalışmalar ve görevlerle kendilerini kanıtlamış, alanlarında deneyimli, uzman akademik kadroya sahiptir. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, bu bağlamda Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olmakla birlikte disiplinler arası bir dayanışmayla hareket eden bir akademik anlayışa sahiptir.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi bilime değer veren sağlıkçılar, eczacılar; doğaya, dünyaya, geleceğe değer veren mimarlar, mühendisler; adalet dağıtan hukukçular, sanata ve kültüre değer veren sanatçılar; ekonomiye ve dünyaya yön verecek siyasetçiler, ekonomistler; kamu ve özel kuruluşların yönetici adayları, medyaya, pazarlamaya yön verecek iletişimciler, farkındalık düzeyi yüksek, eleştirel ve analitik düşünebilen ve yaratıcı fikirler üretebilen bilim adamları yetiştirme gayesindedir.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi sadece mezun değil, iyi bir düşünen, araştıran, sorgulayan hem kendisine hem de ülkemize katkılarda bulunacak bilim insanı ve meslek sahipleri yetiştirmektedir. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencileri bugünün toplum ve sorunlarına üstün kalitede hizmet verecek, hem de geliştirici ve yenilikçi iyi bilim insanları olarak bilimsel araştırmalarıyla yarının sorunlarına çözüm bulacak şekilde eğitilir.


Güçlü ve Deneyimli Akademik Kadro

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde akademik ve sektörel deneyime sahip konularında uzmanlaşmış % 66’sı tam zamanlı, %33’ü kısmi zamanlı olmak üzere toplam 550 Akademik Personel çalışmakta olup 270 Öğretim Üyesi

( 89 Profesör, 17 Doçent, 164 Yardımcı Doçent) , Öğretim Görevlisi ( 192) ve Araştırma Görevlisi (63) ve okutman (25) eğitim-öğretim vermektedir. Akademik kadromuz her dönem yeni açılan bölümlerimiz ve yeni katılımlar ile güçlendirilmektedir.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi; yüksek donanımlı akademisyenler ile kaliteli bir eğitim anlayışını benimsemektedir. Alanında uzmanlaşmış, üst düzey bilgi ve deneyime sahip öğretim kadrosu ile eğitim ve öğretim vermekte olan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi; çağdaş, bilimsel ve en ileri teknolojileri kullanarak kaliteli ve nitelikli eğitimin öncülerinden biri olmayı hedeflemiştir.


1.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Yerleşkeleri nerelerdedir? Yerleşkeleri ziyaret edebilir miyim?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Zeytinburnu Topkapı’da Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi, Beyoğlu Halıcıoğlu’nda Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi, Gaziosmanpaşa’da Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi, Taksim Yerleşkesi ile Şirinevler Yerleşkesi olmak üzere 5 yerleşkesi bulunmakta olup ayrıca Zeytinburnu Topkapı’daki Ana Yerleşke’de önümüzdeki dönemlerde ilave alana sahip olacaktır. Yerleşke adresleri aşağıda verilmekte olup Üniversitemiz Halkla ilişkiler birimiyle iletişime geçerek istediğiniz zaman yerleşkelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

2.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Kampüs Laboratuvar atölye ve sosyal olanakları nelerdir?

Üniversitenin Cevizlibağ‘da yer alan Topkapı Dr. Azmi OFLUOĞLU merkez kampüsünde birçok olanak bir arada sunulmaktadır. Tüm fakültelerimizin kullanımında olan temel eğitim laboratuvarları, beslenme ve diyetetik bölümü Araştırma ve Uygulama Mutfağı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı, Hemşirelik Bölümü Beceri Laboratuvarı, MAC bilgisayar laboratuvarları, fantom laboratuvarı, simültane tercüme laboratuvarı, mahkeme salonu dersliği, televizyon ve radyo stüdyoları, fotoğraf stüdyosu, dans salonu, şan salonu, Atölye, Mimarlık Atölyesi, İç Mimarlık Atölyesi, İç Mimarlık Atölyesi, Sahne Sanatları Sınıfı, Mimarlık Atölyesi, Çalışma Odası, Diş Hekimliği Preklinik ve Fantom Laboratuvarı, Temel Bilimler Laboratuvarları 1- 2, , Bilgisayar Laboratuvarı, Temel Bililimler Laboratuvarı 4, Temel Bilimler Laboratuvarı 3, Simultene Hasta Laboratuvarı, Simultene Tercümanlık, SHMYO Beceri Laboratuvarı, Eczacılık Fakültesi, Laboratuvarı, Egzersiz Fizyoterapi Laboratuvarı, Anatomi Laboratuvarı, Bilgisayar Laboratuvarı, Tıbbi Beceri Laboratuvarı, Biyomedikal Laboratuvarı, Elektrik Elektronik Laboratuvarı, İlk Yardım Odası, Optisyenlik Laboratuvarı, Kök Hücre Laboratuvarı

Ayrıca Üniversitemizde konferans salonu, kütüphane ile yemekhane, kafeteryalar, oyun salonu, revir ve mescit bulunmaktadır.

Araştırma ve geliştirme laboratuvarlarımızda, deneyimli akademisyenlerimizle birlikte öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası

Projelerini ve kendilerini geliştirmelerini sağlamak önceliklerimizdendir.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi ile afiliye anlaşması mevcuttur. Bu nedenle Tıp Fakültesi öğrencilerinin klinik ders ve eğitimleri, 3. sınıftan itibaren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılmaktadır. Tüp Bebek Ünitesi, Kan Transfüzyon Merkezi, Teröpatik Aferez Ünitesi, Radyoloji Ünitesi, Endoskopi Ünitesi, Diyaliz Merkezi,Erişkin Kemik İliği,Nail Merkezi,Pediatrik Kemik İliği Nakil Merkezi, Pediatrik Kalp Damar ve Cerrahisi Merkezi, Laboratuvar, Moleküler Biyoloji Laboratuvarı, Biyokimya Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Patoloji Laboratuvarı, Anjiografi Laboratuvarı, Genetik Laboratuvarı, Organ Nakli Merkezi, mevcut olanaklardan bazılarıdır.


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin, Halıcıoğlu’nda Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi bulunmaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri son 3 sene eğitimlerini bu yerleşkede sürdürmektedirler.

Çağın gereklerine cevap verebilmek için kısa denilebilecek bir sürede hızlı bir gelişim gösteren, son teknoloji ve araç

gereçlerle donatılan üniversitemizin kampüslerinde birçok araştırma merkeziyle eğitim- öğretime devam etmektedir.

3.Ulaşım olanakları hakkında bilgi alabilir miyim?

Kültürlerin buluşma noktası olan ve tarihi ile bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan metropol şehir İstanbul’da 5 3 kampüsümüz bulunmaktadır.

Zeytinburnu Topkapı’daki ana yerleşkemiz, İstanbul’un en merkezi yerinde tarihi şehir ve yerleşim alanları ile iç içe olan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi erişilebilirlik anlamında önemli bir yere sahiptir. Toplu taşıma; Metrobüs, Tramvay, ve Metro’ya yürüme mesafesinde olan kampüslerimizle öğrencilerimiz bilim, tarihi, sanat, kültür ve eğlence alanlarına lokasyonlarına kısa sürede ulaşım sağlamaktadır.

Anadolu yakasından da Üniversitemiz ana kampüsüne gene toplu taşıma araçları olan Metrobüs, Marmaray, Deniz ulaşım araçları ve Metro hattı üzerinden veya TEM, E5 otoyollarından hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir.

4.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Burs Olanakları Nelerdir?

Fakültelerimizde yer alan bölüm ve programlarımızda bulunan burs imkânları, üniversiteye hazırlık sürecindeki öğrencilerin, üniversitemizi tercih etmesinde önemli bir etken sağlamaktadır.

Üniversitemiz Mütevelli Heyeti ve Rektörlüğümüzün onayı ile üniversitemiz burs olanakları ;

* Üniversite İçi Başarı Bursu; Eğitiminde not ortalamasına göre başarı gösteren öğrencilerimize;

3.50-3.59 %25

3.60-3.79 %50

3.80–4.00 %90

*Engelli Öğrenci Bursu: Engel Oranı Kadar Burs almaktadır.

* Şehit-Gazi Çocuklarına Bölüm Kontenjanının %5’i Oranında %50 Burs

* Lise ve Dengi Okul Birincilerine %25 Burs

* Milli Sporculara %50 Burs

* Teşvik İndirimleri

(Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece eğitim öğretim ücretini kapsar. Karşılıksız olan bu burs disiplin cezası alınmaması koşuluyla ilgili programın normal eğitim süresi boyunca devam eder.)

5.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Yurt İmkânınız var mı?

Üniversitemizin anlaşmalı olduğu yurdu bulunmaktadır. Ödemelerde üniversitemiz öğrencisine %5 indirim uygulanacaktır.

Detaylı bilgi için novu.com.tr den NOVU ‘yu ziyaret edebilirsiniz.

Online Novu kataloğunu görüntülemek için tıklayınız.

Çağrı merkezi : 444 9 633

6.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde kaç öğrenci öğrenimini sürdürüyor?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 2016-2017 Eğitim yılında 10 Fakülte ( 27 Lisans) , 2 Yüksekokul (25 Ön lisans) , 3 Enstitü ( 15 Yüksek Lisans, 2 Doktora) programı olmak üzere 69 programda 9279 öğrenciye eğitim ve öğretim vermektedir.


7.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde hangi Fakülteler/ Yüksekokullar ve Enstitüler bulunmaktadır?

FAKÜLTE SAYISI: 10

LİSANS : 27 Program

TIP FAKÜLTESİ (MF-3)

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ (MF-3)

ECZACILIK FAKÜLTESİ (MF-3)

HUKUK FAKÜLTESİ (TM-3)

MÜHENDİSLİK - MİMARLIK FAKÜLTESİ (4 Program)

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ (MF-4)

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ(MF-4)

MİMARLIK (MF-4)

İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI (TM-1)

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ (5 Program)

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON (MF-3)

BESLENME VE DİYETETİK (MF-3)(İNG)

HEMŞİRELİK (MF-3)

SAĞLIK YÖNETİMİ (TM-1)

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ (MF-2)

FEN – EDEBİYAT FAKÜLTESİ (5 Program)

PSİKOLOJİ (TM-3)

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK (MF-3)

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI (DİL-1)(İNG)

MÜTERCİM-TERCÜMANLIK (DİL-1)(İNG)

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI (TS-2)

İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ (3 Program)

İŞLETME(TM-1)

SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER(TM-3)

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK(TM-1)

İLETİŞİM FAKÜLTESİ (4 Program)

HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK(TS-2)

RADYO-TELEVİZYON VE SİNEMA(TS-2)

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI(TS-2)

YENİ MEDYA VE GAZETECİLİK(TS-2)

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ (2 Program)

GRAFİK TASARIM

SAHNE SANATLARI

YÜKSEKOKUL SAYISI: 2

ÖNLİSANS : 25 Program

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEK OKULU: (16 Program)

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI(YGS-2)

AMELİYATHANE HİZMETLERİ (YGS-2)

AMELİYATHANE HİZMETLERİ (İ.Ö.)(YGS-2)

ANESTEZİ(YGS-2)

ANESTEZİ (İ.Ö.)(YGS-2)

ÇOCUK GELİŞİMİ(YGS-4)

ECZANE HİZMETLERİ(YGS-2)

İLK ve ACİL YARDIM(YGS-2)

İLK ve ACİL YARDIM (İ.Ö.)(YGS-2)

ODYOMETRİ(YGS-1)

OPTİSYENLİK(YGS-1)

TIBBİ DOKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK(YGS-3)

TIBBİ GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ(YGS-1)

TIBBİ GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ (İ.Ö.)(YGS-1)

TIBBİ LABORATUVAR TEKNİKLERİ(YGS-2)

YAŞLI BAKIMI(YGS-2)

MESLEK YÜKSEK OKULU: (9 Program)

ADALET(YGS-3)

BANKACILIK VE SİGORTACILIK(YGS-6)

DIŞ TİCARET(YGS-6)

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM(YGS-4)

LOJİSTİK(YGS-6)

LOJİSTİK (İ.Ö.)(YGS-6)

RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMCILIĞI(YGS-4)

TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ(YGS-6)

TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ (İ.Ö.)(YGS-6

ENSTİTÜ SAYISI: 3

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ: YÜKSEK LİSANS (10 Program)

SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER (TEZLİ-TEZSİZ)

İLETİŞİM YÖNETİMİ(TEZLİ-TEZSİZ)

ÖZEL HUKUK(TEZSİZ)

KAMU HUKUKU(TEZSİZ)

RESİM RESTORASYONU VE TEKNOLOJİSİ(TEZLİ-TEZSİZ)

SAĞLIK ANTROPOLOJİSİ(TEZLİ-TEZSİZ)

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI(TEZLİ)

(ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE M.A PROGRAMME)

EKONOMİ VE FİNANS(TEZLİ-TEZSİZ)

İŞLETME(TEZLİ-TEZSİZ)

DOKTORA PROGRAMLARI: (2 Program)
SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI

(ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE PhD PROGRAMME)

SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ: YÜKSEK LİSANS (5 Program)

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ(TEZLİ-TEZSİZ)

KLİNİK EMBRİYOLOJİ(TEZLİ)

SAĞLIK YÖNETİMİ(TEZLİ-TEZSİZ)

ORTODONTİ(TEZLİ)

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ(TEZLİ)

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ: YÜKSEK LKİSANS (1 Program)

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ (TEZLİ)

8.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde Uzaktan eğitim programları var mı? Var ise Hangi bölümlerde eğitim verilmektedir?

Bilgisayar Uygulamaları %30 Uzaktan Eğitim
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi %30 Uzaktan Eğitim
Türk Dili Edebiyatı %30 Uzaktan Eğitim

İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans programının %30’u Uzaktan Eğitim

9. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde engelli öğrenciler için ne gibi kolaylıklar sağlanıyor?

Engelli öğrencilerimizin yerleşkelerimiz içeresinde rahat hareket edebilmeleri için asansörler ve özel lavabolar yer almaktadır. Ayrıca üniversitemiz Cevizlibağ Ofluoğlu Kampüs binamız rampa sistemi olması nedeniyle engelli öğrencilerimize kolaylık sağlamaktadır.

10. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde kabul koşulları nelerdir?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, 4 yıllık lisans programlarına YGS ve LYS puanlarıyla almaktadır. Ayrıca YGS’den herhangi bir puan türünden 150 puan ve üzeri alan öğrenciler, özel yetenek sınavı ile Grafik Tasarımı ve Sahne Sanatları bölümlerine başvurabilmektedir. ( 2 yıllık ön lisans programları, YGS puanıyla en az 150 puan olmak koşuluyla) öğrenci kabul etmektedir.

11. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi lisans ve ön lisans programları için gereken eğitim süreleri nedir?
Tıp Fakültesi: 6 Yıl

Diş Hekimliği Fakültesi: 5 Yıl

Eczacılık Fakültesi: 5 Yıl

Hukuk Fakültesi: 4 Yıl

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi: 4 Yıl

Sağlık Bilimleri Fakültesi: 4 Yıl

Fen-Edebiyat Fakültesi: 4 Yıl

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 4 Yıl

İletişim Fakültesi: 4 Yıl

Güzel Sanatlar Fakültesi: 4 Yıl

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu: 2 Yıl

Meslek Yüksekokulu: : 2 Yıl

12. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde hangi şartlarda ilişik kesilir?

Öğrenim gören öğrencinin kendi isteğiyle üniversiteden ayrılmak istemesinin dışında ilişiği kesilmez. Ancak öğrenim ücretinin ödenmediği durumlarda, öğrenciliği pasif olur. Öğrenim ücreti ödendiği takdirde öğrenci öğrenime devam edebilir.
Disiplin cezası ile ilişik kesilir.

13.Ek kontenjan ile İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ne kayıt yapılıyor mu?

ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirme sonucunda bölüm programlarda boş kontenjan kalması durumunda, sınava giren ve herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler ek kontenjan döneminde yeniden tercih yaparak üniversitemizi tercih edebilir.

14. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde yabancı öğrenci kontenjanı, ücreti, başvuru koşulları nedir?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ne yurt dışından kabul edilecek öğrencilere ilişkin kontenjanlar, her yıl Senato tarafından belirlenerek, Mütevelli Heyetine sunulur. Onay sonrası kontenjanlar yurt dışından kabul edilecek Öğrenci Kılavuzunda yayımlanmak üzere ÖSYM Başkanlığı’na iletilir.
Ücret;
Yurt dışından kabul edilecek öğrencilerden alınacak öğretim ücreti, Üniversite Senatosu’nun önerisi ve Mütevelli Heyetinin onayı ile belirlenir.
Başvuru Koşullarını ayrıntılı incelemek için www.yeniyuzyil.edu.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz.

15. Kayıt dondurma işlemi yapılıyor mu?

Üniversitemiz öğrencileri, Ön lisans, Lisans, ve Yüksek Lisans programında gerekçeli nedenini belirten dilekçe ile kaydını dondurabilir. Fakülte/Yüksekokul Yönetim Kurulu’nun Kararına dayanarak ‘’Kayıt Dondurma’’ işlemi yapabilirler.

16.Üniversitenize kayıt yaptırdığım dönemde askerlik işlerimi kim takip edecek?

Üniversitemiz Öğrenci işleri Daire Başkanlığı tarafından, kayıtlı erkek öğrencilerin, öğrenci durum belgeleri kayıt tarihini takip eden bir ay içerisinde ilgili askerlik şubelerine bildirilmektedir. Ancak öğrenciler tecil ve yoklama işlemlerini kendileri yapmak zorundadır. Kayıt yenilemeyen erkek öğrenciler için her öğretim yılı başında bağlı oldukları askerlik şubelerine kayıt yenileme yapmadıkları bildirilmektedir. Ayrıca 29 yaşını dolduran ancak öğretime devam etme hakkı olan erkek öğrencilerin her yarı yıl ‘’Askerlik Şubesinden Tecil Belgesini’’ getirmek koşuluyla kayıtları yenilenmektedir.

17. Hangi bölümlerin öğretim dili İngilizcedir?

Fen Edebiyat Fakültesi: İngiliz Dili ve Edebiyatı ve İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümlerinde öğretim dili İngilizce’dir.
Sağlık Bilimleri Fakültesi: Beslenme Diyetetik Bölümü öğretim dili İngilizce’dir.

Bunların yanı sıra eğitimiz Türkçe olan diğer Fakülte ve Yüksekokullarımızda ağırlıklı mesleki İngilizce dersi verilmektedir.

18. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde kaç kişilik sınıflarda eğitim görülmektedir?

Üniversitemizde öğrencilerimiz, almış oldukları derslere göre farklı büyüklükteki sınıflarda, amfilerde ve laboratuvarlarda öğrenim görmektedir. Özellikle uygulamalı laboratuvar çalışmaları etkinlik açısından daha yüksek randıman alınabilmesi için 20-25 kişilik gruplar halinde yapılmaktadır.

19.Ders içerikleri hakkında detaylı bilgiye nerden ulaşabilirim?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi web sayfasından, Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi ( http://tyyc.yeniyuzyil.edu.tr/Default.aspx) bölüm ve programlara ait ders içeriklerine ulaşabilirsiniz.

20.Harfli sistemde notların karşılığı nedir?

Başarı notları

Sayısal eşdeğeri

AA

4.00

BA

3.50

BB

3.00

CB

2.50

CC

2.00

DC

1.50

DD

1.00

FF

0.00

DZ

0.00

Diş Hekimliği Fakültesi not sisteminde DC ve DD mevcut değildir.

21. Zorunlu dersler ve seçmeli dersler nedir?

Zorunlu dersler, öğrencinin öğrenim süresi boyunca, bölüm gereği almak zorunda olduğu derslerdir. Seçmeli dersler; öğrencinin tercihi ve danışmanın onayı ile ilgili Fakülte ve Yüksekokullarımızca önerilen dersler arasından alan içi ve alan dışı olarak seçilebileceği derslerdir.

22.Dönem ve Genel not ortalaması nedir?

Dönem (Yarıyıl) Not ortalaması (YNO); o yarıyılda kayıt olunan derslerin her birinin kredi değeri ile o dersten alınan başarı notunun ağırlık katsayısının çarpımı ile elde edilen toplamın, o yarıyılda aldığı tüm derslerin kredi değeri toplamına bölünmesiyle çıkan sayıdır.

Genel Not Ortalaması (GNO); tüm yarıyıllarda kayıt olunan derslerin her birinin kredi değeri ile alınan başarı notunun ağırlık katsayısının çarpımı sonucu elde edilen toplamın, alınan tüm derslerin kredi değerleri toplamına bölünmesiyle çıkan sayıdır.

23.Devam zorunluluğu var mı?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi‘nde devam zorunluluğu; o yarıyıldaki toplam eğitim-öğretim süresinin teorik dersler için en az %75, uygulamalı dersler için %80’ katılım gereklidir. Konu ile İlgili, Üniversitemiz Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Sınav Yönetmeliğinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz (http://yeniyuzyil.edu.tr/ogrenci/ogrenci-isleri-daire-baskanligi-mevzuat.aspx).

24.Ders tekrarı yapmayı gerektiren durumlar nelerdir?

Bir dersten FF, DD, DZ, notlarından biri alınan dersler not ortalaması ne olursa olsun tekrar edilir ( Bakınız 20. Soru Harfli sistemde notların karşılığı tablosu).

DD (Sayısal değeri 1.00) , FF (Sayısal değeri 0.00) DZ: Devamsız

25.Yüksek Onur ve Onur öğrencisi olma koşulları nelerdir?

Not ortalaması 3.00 ve üzeri olan ön lisans/ lisans/ lisansüstü mezun öğrencilerin diplomalarında “onur”,

not ortalaması 3.50 ve üzeri olan ön lisans/ lisans/ lisansüstü mezun öğrencilerin diplomalarında ise “yüksek

onurla” mezun olmuştur ibaresi yer alır.

26. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde öğrencilere akademik ve bireysel konularda psikolojik danışmanlık hizmeti sağlanıyor mu?

Üniversitemizde her öğrencinin bir akademik danışmanı vardır. ’Ofis Saati’’ uygulaması ile tüm öğrencilerimize öğretim elemanlarımız tarafından her konuda danışma olanağı yaratılmıştır.

Ayrıca öğrencilerimiz Psikolojik ve Rehberlik Danışma Ofisine başvurarak bireysel konularda danışmanlık hizmeti alabilirler.

27. Yaz öğretimi nedir?

Öğrencilerin normal eğitim süresi içinde alamadıkları veya alıp başarısız oldukları dersleri yaz aylarında vermeleri adına, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın onayı ile üniversite tarafından açılan eğitim dönemidir.

28. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde lisans ve ön lisans programlarında ikinci öğretim var mıdır? Saatleri nelerdir?

Üniversitemizde lisans programlarında ikinci öğretim bulunmamaktadır.
Meslek Yüksekokulu Turizm Otel İşletmeciliği, Lojistik, Sağlık Meslek Yüksekokulu Anestezi, Ameliyathane Hizmetleri, İlk ve Acil Yardım, Tıbbı görüntüleme Teknikleri Bölümlerinde ikinci öğretim bulunmaktadır. Üniversitemiz web Sitemizden programların saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

29.İkinci öğretimin normal öğretimden farkı nedir? Diplomada ikinci öğretim olduğu yazıyor mu?

Üniversitemizin ikinci öğretiminin normal öğretimden farkı; ücret, puan ve saat farkının bulunmasıdır. Diplomada ikinci Öğretim olduğu yazmamaktadır.

30.İngilizce hazırlık programı var mı?

Üniversitemizde öğretim dili İngilizce olan bölümlerde İngilizce Hazırlık programı zorunlu olarak okutulmaktadır. Ancak Üniversitemiz Dil Okulunun yaptığı hazırlık muafiyet sınavından başarılı olanlar zorunlu hazırlık sınıfını atlayabilirler. Ayrıca öğretim dili Türkçe olan bölümlerde İngilizce Hazırlık Programı öğrenciler tarafından isteğe bağlı olarak okunabilmektedir.

31.İngilizce hazırlık Programı’nın eğitim süresi kaç yıldır?

Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı’nın eğitim süresi 1 yıldır. Ancak bu süre içerisinde başarılı olamayanlar, Hazırlık Programını tekrar edeler.

32.Öğretim dili Türkçe olan bir bölümü kazandım. İngilizce hazırlık okuyabilir miyim?

Öğretim dili Türkçe olan bölümlerde İngilizce Hazırlık Programı isteğe bağlı olarak okutulmaktadır.

İsteğe bağlı okuma durumunda başarısız olmaları halinde herhangi bir belge olmadan bölümlere devam ederler.

33.İngilizce hazırlık Program’ında öğrenciler seviyelerine göre sınıflara nasıl yerleştiriliyor?

Öğrenci üniversiteye yerleştikten ve kaydını gerçekleştirdikten sonra seviye belirleme sınavına girer ve İngilizce seviyelerine göre sınıflara yerleştirilirler.

34.İngilizce Hazırlık Programı’ndan muafiyet sağlayan sınavlar ve geçme kriterleri nelerdir?

IELTS(en az 6.0 Puan) TOEFL/TOEFL-IBT (79) ve ARELİYES muafiyet sınavı sonucu 60 alan adaylar İngilizce Hazırlık Sınıfı’ndan muaf sayılırlar.

35.İngilizce Hazırlık Programı’nda derslere davam zorunluluğu var mı?

İngilizce Hazırlık Programında, öğrenciler derslere %85 devam etmek zorundadır.

36.Burslu bir öğrencinin İngilizce Hazırlık Programı’nda kur tekrarı yapması nedeniyle, bursu kesilir mi ?

Zorunlu hazırlık okuyacak olan burslu öğrencilerin sene tekrarı yapmaları durumunda bursları kesilmez. Eğitim Süresi boyunca (5) yıl devam eder.
Ancak 6. Yılda Bursu kesilir.

37. İngilizce Hazırlık veya diğer Programlarda öğrenime ara vermek istenirse şartları nelerdir?

Kaç dönem izin alınabilir? Ara verilirse yıllık öğrenim ücreti geri ödeniyor mu?

Kayıt dondurmak isteyen öğrenciler eğitimlerine bir defada en fazla 2 dönem ara verebilirler. Öğrencinin kayıt dondurması durumunda ödenmiş ücret bir sonraki seneye devredilir. Öğrencinin kayıt dondurma sonrası kaydının sildirmesi durumunda senelik ücretin %25 i kesilerek kalan tutar iade edilmektedir.

38.İngilizce Yeterlilik Sınavı öncesinde bir kurs var mı?

İngilizce yeterlilik sınavı öncesinde üniversitemizin düzenlediği herhangi bir kurs yoktur. Öğrencilere, okul kaydına geldiklerinde sınavlarla ilgili bilgilendirici toplantılar düzenlenir.

39. İngilizce Hazırlık Programı’nda bir yıllık kitap gideri ne kadardır?

Kitap ücretleri öğrencinin seviyesine göre yerleştiği programa göre değişiklik gösterir. Ancak orijinal kitap zorunludur.

40.Hangi Bölümler özel yetenek sınavı ile öğrenci alıyor?

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Grafik Tasarımı ve Sahne Sanatları Bölümü %50 Burslu ve Tam Burslu öğrenci alınmaktadır.

41.Özel Yetenek sınavına başvuru koşulları nelerdir?

Adayların, özel yetenek sınavına başvuru yapabilmesi için 2017 YGS’ de herhangi bir puan türünden 150 puan ve üzeri alması gerekmektedir. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden bölümlerine en doğru adayları belirleyebilmek için bazı aday kabul prosedürleri geliştirmiştir. YGS sınav derecesi, Lise Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı gibi ölçümler dikkate alınmaktadır. Bölüm Komisyonları tarafından öğrencinin kişisel portföyünü değerlendirerek, öğrencinin yaratıcı yeteneği ve problem çözmedeki kişisel yaklaşımı hakkında fikir edinir. Bu değerlendirme bitmiş olan çalışma üzerine değil, çalışmanın temelindeki fikirlerin sunulması üzerinde durur.

42. Özel Yetenek Sınavı kaç aşamalıdır?

Özel Yetenek sınavı tek aşamalıdır.

1.Grafik Tasarımı: Çizim (Öğrencilerden belirlenen bir objeyi çizmesi istenir)

2.Sahne Sanatları: Bir dram ve bir komedi parçasını öğrencinin sınavda oynaması istenir.

43. Özel Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümleriniz için bir kurs var mı?

Üniversitemizde özel yetenek sınavları ile ilgili herhangi bir kurs yoktur

44. Çift Anadal Programı var mı ? Nedir?

Üniversitemiz, lisans öğrencilerine ana lisans programlarına ek olarak, üniversite içinde farklı bir programda öğrenci olarak ikinci bir lisans diploması alma (Çift Anadal) ya da belirli bir alanda bilgi sahibi olmalarına olanak sağlamak üzere yan dal programında öğrenim görme olanağı tanınmaktadır. Gerekli koşulları yerine getiren öğrencilerden Çift Anadal (ÇAP) yapmak isteyenler, esas programlarının en erken üçüncü en geç beşinci döneminde, yan dal yapmak isteyenler ise en erken üçüncü dönemlerinde ilgili Fakülte Dekanlıklarına başvurabilmektedir.

ÇAP programına başvurabilmek için öğrencinin genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 olması ve Anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralamasında ilk %20’sinde bulunan öğrenciler ikinci Anadal diploma programına başvurabilirler. Yandal programlarına başvuru için genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.5 olması gerekmektedir

ÇAP ve Yan dal programlarının uygulanmasında daha detaylı bilgilere üniversitemiz web sayfasında yayınlanmış olan http://yeniyuzyil.edu.tr/files/mevzuat/2013/29_Nisan_2013_YENİ_YÜZYIL_ÜNİVERSİTESİ

ÖNLİSANS VE_LİSANS_EĞİTİM_ÖĞRETİM_VE_SINAV_YÖNETMELİĞİ.pdf Yönetmeliğinden ulaşılabilir.

Kayıtlı bulunduğu ana lisans programında mezuniyet hakkını elde eden ve ÇAP programını tamamlayan öğrenciye ikinci bir Anadal lisans diploması, yan dal programını tamamlayan öğrenciye ise yan dal sertifikası verilir.

Mevcut öğrencilerimizin Çift Anadal Programına başvurmaları durumunda kayıtlı olduğu programdaki burs oranı kadar başvurduğu diğer bölümde de burs almaya hak kazanır.

Öğrencilerimizin kayıtlı olduğu programdaki burs oranının %50’nin altında olması durumunda; Çift Anadal teşvik bursu olarak başvurduğu bölüme %50 burs verilmektedir.

45.Yandal Programı var mı?

46. Çift Anadal ve Yandal Programları’nda alınan diploma ve sertifikaların yurtdışı geçerliliği var mı?

Diplomaların yurtdışı geçerliliği, yurtdışında başvurulan ülke ve üniversitelerin yönetmeliklerine ve yönergelerine göre değişmektedir. Bu gibi durumlarda ilgili ülke ve üniversitelerden bilgi alınması yerinde olacaktır.

47.Üniversitenize Yatay Geçiş olanakları var mı?, koşulları nelerdir?

Yatay geçişler YÖK’ün "Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik" hükümlerine göre yapılır.

Tüm işlemler, o eğitim ve öğretim dönemi için ilan edilen Akademik takvimde belirtilen tarihlerde yapılmaktadır. Üniversitemizde Kurumlar arası Yatay Geçiş iki şekilde yapılabilmektedir.

Merkezi Yerleştirme Puan Türüne Göre Yatay Geçiş Yapmak İsteyen Öğrenci;
-Kayıtlı olduğu yıldaki Merkezi Yerleştirme Puanlarının, kayıt olmak istediği aynı veya başka bir diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda başvuruda bulunabilir.

Bu yatay geçiş türünde Hazırlık Sınıfı dahil aynı ya da farklı bölümlere geçiş yapılabilmektedir.
Başarı Şartı ile Kurumlar arası Yatay Geçiş Yapmak İsteyen Öğrenci;

-Yatay geçiş yapmak istediği dönem öncesinde kendi programında ki tüm dersleri almış olması ve ağırlıklı genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 60 olması gerekir.
Dörtlü veya yüzlü sisteme göre elde edilen başarı notlarının birbirine dönüştürülmesinde, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen dönüştürme tabloları kullanılır.
Önlisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.

48.Üniversite içerisinde Bölümler arası Yatay Geçiş yaptığım zaman bursumu kaybeder miyim?

Yatay geçişlerin tümünde sene uzaması durumunda burs kaybedilir.

49.Yurt dışındaki üniversitelerden İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ne yatay geçiş olanağı var mı?

Genel Not Ortalamasına göre Kurumlar arası yatay geçiş, yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki (isimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde 80’i aynı olduğu tespit edilen) eşdeğer lisans programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından ölçüleri belirlenen kontenjanlar çerçevesinde yapılmaktadır. Lisans programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılmamaktadır. Öğrencinin kayıtlı bulunduğu programda bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 60 olması şartı aranıyor. Yurtdışı üniversitelerden yapılan başvurularda öğrencinin yurtdışında öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın lisans diploması vermeye yetkili bir kurum olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınması ve kayıtlı olduğu diploma programının, yatay geçiş için başvurduğu lisans programına eşdeğerliğinin (denklik belgesi) ilgili üniversite tarafından kabul edilmesi şartı aranıyor.

50.Daha önce bir başka üniversitede öğrenim görürken başarılı olduğum dersler, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde kazanacağım programda muaf tutulabilir mi?

Muafiyet İşlemleri ile ilgili bilgilere üniversitemiz web sayfasında yayınlanmış olan İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ MUAFİYET VE İNTİBAK İŞLEMLERİ Yönergesinden ulaşılabilir.

51.Dikey geçiş sınavı nedir? Ne kadar sürede bitirilebilir?

Dikey geçiş sınavı yükseköğretim kurulu tarafından yapılan bir sınavdır. Bu sınavla meslek yüksekokullarından mezun olan öğrencilerin 4 yıllık eğitim veren lisans programlarına geçmelerine olanak tanınır.

Dikey geçiş sınavı sonucuna göre üniversitemizi kazanıp kayıt yaptıran öğrencilerin kaçıncı sınıftan başlayacakları ilgili bölüm başkanlığı ve bölüm hocaları tarafından oluşturulan komisyonca belirlenmektedir. Üniversitemize burslu olarak gelmeye hak kazanan öğrencilerimizin bursları komisyonumuzca belirlenen eğitim süresince devam edecektir. Öğrencilerin daha önceki okullarında aldıkları derslerin üniversitemiz ders programlarıyla uygunluğuna göre eğitime 2. sınıftan başlayabilecekleri gibi 3. Sınıftan da başlayabilirler.

Dikey geçiş ile gelen öğrencilerin 4 yıl boyunca bursları devam etmektedir.

52. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinin 2 yıllık ön lisans programlarından hangi lisans programlarına dikey geçiş yapılabilmektedir?

Ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin hangi lisans programına devam edebileceği ilgili yılın DGS kılavuzunda yer almaktadır.

53.Meslek Yüksekokulu mezunları yurt içi veya yurt dışında da 4 yıllık bölümlerde lisans eğitimine devam edebilirler mi?

Meslek yüksekokulu mezunları yurt içinde herhangi bir devlet yada vakıf üniversitesinin 4 yıllık programlarına DGS ile girebilirler.

Yurt dışına çıktığı yılda ÖSYS’den veya uluslararası geçerliliği olan herhangi bir sınavdan ilgili puan türünde baraj puanını aşmış olması gerekmektedir.

54.Yurt dışı eğitim, staj ve gönüllülük programlarına dahil misiniz?

Erasmus, Mevlana yurt dışı öğrenci değişim programları YÖK ve çeşitli Uluslararası Meslek ve Öğrenci Federasyonları (Örn. Eczacılık için International Pharmaceutical Students' Federation (IPSF) üyesi Üniversitemiz Federasyon Üyesi YYUPSA-Yeni Yüzyıl Eczacılık Öğrencileri Birliği) , tarafından yürütülmektedir. Staj programları fakülte düzeyinde olabilir.

55.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diplomasının Yurt Dışında geçerliliği var mıdır?

Ülke yönetmelik ve yönergelerine göre o ülke bazında araştırılmalıdır. Diplomaların yurtdışı geçerliliği, yurtdışında başvurulan ülke ve üniversitelerin yönetmeliklerine ve yönergelerine göre değişmektedir. Bu gibi durumlarda ilgili ülke ve üniversitelerden bilgi alınması yerinde olacaktır.

56.Yurt dışındaki anlaşmalı üniversitelerde değişim programlarına kimler başvurabilir?

Ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencileri toplamda 12 aya kadar başvurabilir.

56. Erasmus + Programı için başvuru şartları nelerdir ?

Yararlanıcının tabiiyetine ilişkin şartın sağlanması esastır:

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak;
• Başka ülkelerin vatandaşı olmakla birlikte Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenci olmak.
•İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Dil Okulu’nun düzenlediği İngilizce sınavında başarılı olmak. Başarılı olabilmek için en az CommonEuropean Framework of Reference ForLanguages’in belirtiği B1 seviye İngilizce biliyor olmak veya başvuru sırasında geçerli ve denk bir belge (bkz. http://www.osym.gov.tr/dosya/1-59085/h/yabanci-dil-sinavlari-esdegerlikleri.pdf) teslim edilmeli. Bu şartı takiben aşağıdaki hususlar sağlanmalıdır:
• Birinci kademe (ön lisans, lisans) öğrencilerinin kümülatif akademik not ortalamasının asgari 2.20/4 ya da 72/100 olması;
• İkinci (yüksek lisans) ve üçüncü kademe (doktora) öğrencilerinin kümülatif akademik not ortalamasının asgari 2.5/4 ya da 75/100 olması;
• Erasmus Öğrenim Hareketliliği için Ulusal Ajans tarafından Üniversitemize tahsis edilen bütçe belirlenene kadar, tüm başvuru sahipleri aday statüsündedir. Başvuru sahibi, seçilmiş olarak ilan edilse dahi yukarıdaki koşul sağlanıncaya değin adaydır.
• Bir öğrenci Erasmus + öğrenim faaliyetinden, aynı öğrenim kademesi içinde (lisans, yüksek lisans veya doktora) toplamda 12 aya kadar hibe alarak faydalanabilir. Önceki bir kademedeyken öğrenim hareketliliği hibesi alan bir öğrenci, sonraki bir kademede yine hibe alarak Erasmus + öğrenim hareketliliği faaliyeti gerçekleştirebilir. Staj hareketliliği faaliyetinden faydalanılmış olması, bir kez de öğrenim hareketliliği faaliyetinden faydalanılmasına engel değildir. Ancak öncelik daha önce Erasmus + faaliyetinden yararlanmamış olan öğrenciye verilir. Ayrıca, öğrenim hareketliliği faaliyeti için alınabilecek hibenin üst sınırı, varsa daha önceki staj hareketliliği süresini 12 aya tamamlayacak süredir. Aynı kademede toplam 12 ayı aşan faaliyet süresi için hibe ödenmez.

Öğrenci seçimi, ilan edilen değerlendirme ölçütleri ve ağırlıklı puanları dikkate alınarak, en yüksek puanı alan öğrencilerin Erasmus + öğrencisi olarak belirlenmesi suretiyle gerçekleştirilir. En yüksek puanı alan öğrenciler bütçe kontenjanı dâhilinde seçilir.2017-2018 akademik yılı öğrenim hareketliliği başvurularını değerlendirmede kullanılacak değerlendirme ölçütleri ve ağırlıklı puanlar şunlardır:

Akademik Başarı Düzeyi : %50

Dil Seviyesi %50


Öğrencinin disiplin cezası alması veya alttan dersi olması gibi sebepler Erasmus + programından faydalanmasına mani değildir. Hareketlilik süresinin asgari sürenin altında olması durumunda (3 tam ay) söz konusu hareketlilik için hibe ödemesi yapılmaz, öğrenci sıfır hibeli öğrenci olarak rapor edilir ve tekrar Erasmus + programından faydalanamaz.

Öğrencilerin, mücbir sebeplerle (zorunluluk nedeniyle; ailevi sebepler, sağlık sebepleri, doğal afet gibi) planlanan hareketlilik faaliyeti döneminden erken dönmesi durumunda, öğrencinin yurtdışında kaldığı süre karşılığı hibe miktarı öğrencide bırakılmak üzere, fazladan ödenen hibenin iadesi istenir.

Öğrencilerin, hareketliliğe başladıktan sonra kendi istekleriyle (mücbir sebep olmaksızın) hareketliliklerini sona erdirmeleri halinde, öğrenciye ödenmiş bulunan hibe varsa geri talep edilir.

Bu öğrenciler, aynı öğrenim kademesi içinde tekrar Erasmus + öğrenim hareketliliğinden yararlanamazlar. Öğrencilerin, hareketliliğe başladıktan sonra öğrencilik sorumluluklarını yerine getirmeleri halinde (derslere devam etmemek ya da sınavlara girmemek gibi), öğrenciye ödenmiş bulunan hibe varsa geri talep edilir.

HİBELER:


Tam ayı geçen süreler için, tam aya tamamlanamayan sürenin aşağıdaki tabloda gösterilen karşılığına denk gelen miktarda hibe verilir.

Ödemeler, toplam hibenin %80’i gitmeden önce, %20’si dönünce olmak üzere iki taksitte yapılır.

Ayrıntılı ve güncel bilgi web sayfamız’dan ( http://yeniyuzyil.edu.tr/erasmus/ ) alınabilir.

57. Meslek Yüksekokulu öğrencileri Erasmus + Programına başvurabilir mi?

Evet. Erasmus+ yükseköğretim programları, Üniversitemizde kayıtlı tüm öğrenciler için açıktır. Meslek Yüksekokulu öğrencisi, öğrenim hareketliliğinden faydalanmak isterse Üniversitemize kayıt yaptırdığı ilk yarıyıl içinde Erasmus+ Programına başvurabilir. Staj hareketliliğinden faydalanmak için ilk yıl başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Italy

Cagliari University, Università degli Studi di Parm, Universita di Foggia

Spain

Universidad Europea Valencia, Universitat de Girona, Universidad de Cordoba , Universitat Rovira I Virgili

Germany
Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig Fachhochschule für Öffentliche Verwaltung Nordrhein-Westfalen,George Simon-Ohm Hochschule Nurnberg,Technische Universität Dortmund,Universidade Nova de Lisboa, Escola Superior de Tecnologias de Fafe,Instituto Politécnico de Lisboa

University of Rzeszowski, Radom Academy of Economics , Państwowa Wyższa Szkola Zawodowa w Walczu, Mlopolska School of Economics, Higher School of Safety in Poznan, Bydgoska Szkola Wyższa , Higher School of Labour Safety Management in Katowice, Wyzsza Szkola Biznesu W Dabrowie Gorniczej, University of Zielona Gora, Higher School of Labour Safety Management in Katowice, Philological School of Higher Education, Wyzsza Szkola Spoleczno - Przyrodnicza IM. Wincentego Pola W Lublinie, Wroclaw University, Pope John Paul II State School of Higher Education in Biala Podlaska

Portekiz !!!!??: Universidade Nova de Lisboa, Escola Superior de Tecnologias de Fafe,Instituto Politécnico de Lisboa

Polonya; University of Rzeszowski, Radom Academy of Economics , Państwowa Wyższa Szkola Zawodowa w Walczu, Mlopolska School of Economics, Higher School of Safety in Poznan, Bydgoska Szkola Wyższa , Higher School of Labour Safety Management in Katowice, Wyzsza Szkola Biznesu W Dabrowie Gorniczej, University of Zielona Gora, Higher School of Labour Safety Management in Katowice, Philological School of Higher Education, Wyzsza Szkola Spoleczno - Przyrodnicza IM. Wincentego Pola W Lublinie, Wroclaw University, Pope John Paul II State School of Higher Education in Biala Podlaska

Romania

University of Medicine and Pharmacy ,Universitate de Medicina şi Farmacie din Craiova,Universitatea Lucian Blaga Din Sibiu

University of Bucharest , Spiru Haret University

Bulgaria

Medical University ,National Academy for Theatre and Film,Plovdiv Medical University

Greece

Aristotle University of Thessaloniki, University of Thessaly

Belgium

Haute École de la Province de Liège ,Haute École Francisco Ferrer

Hungary

Kodolányi János University of Applied Sciences

Czech Republic

Banking Institute College of Banking , Vysoká Škola Karla Engliše

Croatia

University of Zagreb

Lithuan

Lithuania Northern Lithuania College

Slovenia

Academy of Design

58. 2017-2018 Bölümlerin ve programların Puan Türü, En Küçük Puan, Burs ve Öğrenim ücretleri nelerdir?

TABLO

59. Eğitim ücreti için taksitlendirme yapıyor musunuz?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde eğitim ücreti, anlaşmalı banka kredisi ile % 20 nakit kalan ücret 9 eşit taksitte veya anlaşmalı olduğu bankaların kredi kartına % 20 nakit kalan ücret 9 eşit taksitte ödenmektedir.

Bölüm ücretinin peşin (Nakit-Kredi Kartı Tek Çekim) ödenmesi durumunda %5 indirim uygulanmaktadır.

60.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesini ilk sırada tercih ettiğimde indirim oranı nedir?

ÖSYM Yerleştirme puanı ile İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesini ilk 3 tercihi içine alan öğrencilere % 10 burs uygulanacaktır. Ancak birden çok burs kazanılması durumunda kazanılan burslardan en yüksek oranda olanı uygulanacaktır.

61. Yıllık öğrenim ücreti önümüzdeki yıllarda da aynı mı kalacak?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde eğitim-öğretim ücretleri, Tefe/ Tüfe oranına göre alınan Mütevelli Heyeti kararı ile her yıl artış gösterebilmektedir.

62 .Burs olanakları nelerdir?

Burslu programa yerleşen öğrencilere sağlanan burs sadece öğrenim ücretini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan barınma, beslenme, ulaşım vb. giderler burs kapsamı dışındadır. Burslar karşılıksızdır. Sınavda dereceye giren öğrencilere, tercih edip üniversitemize yerleşmeleri ve kesin kayıt yaptırmaları halinde, üniversite özel bursları, başarı bursları, spor bursları vb. burslar sağlanmaktadır. Merkezi yerleştirme ile tam, %75, %50 ve %25 burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burslar lisans programları için; zorunlu hazırlık sınıfı yoksa 4 yıl, zorunlu hazırlık sınıfı dahil 5 yıl, ön lisans programları için zorunlu hazırlık sınıfı yoksa 2 yıl, zorunlu hazırlık sınıfı dahil 3 yıldır.

63.Burslu ve ücretli öğrencilerin bir arada eğitim görmeleri sorun oluyor mu?

Üniversitemizde öğrenciler arasında burslu burssuz öğrenci ayrımı yapılmaz.

64. ÖSYM bursunun kapsamı nedir?

ÖSYM Bursu ile bölüm ve programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece öğretim ücretini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. burs kapsamı dışındadır. Burslar karşılıksızdır.

65.Burslu yerleştiğim taktirde diğer burslardan yararlanabiliyor muyum?

Kurum içi birden fazla indirim kazanılması durumunda kazanılan burslardan en yüksek orana sahip burs uygulanmaktadır. Burslar birleştirilemez.
*Ancak YÖK burslarına Kurum içi burslar eklenir.

66.Özel Yetenek Sınavı ile girilen bölümlerde burs olanağı var mı?

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı ve Sahne Sanatları bölümlerinin sınavlarına giren ve başarılı olan öğrencilere başarı oranlarına göre Tam burslu ve % 50 burslu olarak kabul edilirler. Ayrıca %20 Teşvik bursu verilir.

67. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Ders Geçme Sistemi mi, Sınıf Geçme Sistemi mi uygulanmaktadır?

Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültelerinde modül sistemi, diğer tüm bölüm ve programlarımızda ders geçme sistemi uygulanmaktadır.

68. Bir dersten kalınırsa burs kesilir mi?

% 100, %75, %50 ve %25 ÖSYM bursu ile bölüm ve programlara yerleşen öğrencilere sağlanan burslar; lisans programlarında zorunlu hazırlık hariç 4 yıl ve ön lisans programlarında zorunlu hazırlık hariç 2 yıl süre ile geçerli olup bu süre içinde disiplin cezası dışında hiçbir şekilde burslar kesilmemektedir.

69.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Başarı Bursları nelerdir?

Fakültelerimizde yer alan bölüm ve programlarımızda bulunan burs imkânları, üniversiteye hazırlık sürecindeki öğrencilerin, üniversitemizi tercih etmesinde önemli bir etken sağlamaktadır.

* Üniversite İçi Başarı Bursu

3.50-3.59 %25

3.60-3.79 %50

3.80 – 4.00 %90

*Engelli Öğrenci Bursu: Engel Oranı Kadar Burs almaktadır.

* Şehit-Gazi Çocuklarına Bölüm Kontenjanın %5’i Oranında %50 Burs

* Lise ve Dengi Okul Birincilerine %25 Burs

* Milli Sporculara %50 Burs

* Teşvik İndirimleri

Üniversite Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece eğitim öğretim ücretini kapsar. Karşılıksız olan bu burs disiplin cezası alınmaması koşuluyla ilgili programın normal eğitim süresi boyunca devam eder.

70. Üniversite içi kazanılan başarı bursunun geçerlilik süresi nedir?

Üniversite Başarı Bursu 1 yıl geçerlidir. Her Yıl not ortalamasına göre burs oranı belirlenir.

3.50-3.59 %25

3.60-3.79 %50

3.80 – 4.00 %90

71.Yurt olanakları nelerdir?

Üniversitemizin anlaşmalı olduğu yurdu bulunmaktadır. Ödemelerde üniversitemiz öğrencisine %5 indirim uygulanacaktır.
Detaylı bilgi için novu.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.
Çağrı merkezi : 444 9 633

72.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencileri, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan olanaklardan faydalanabilir mi?

Kredi Yurtlar Kurumunun belirlediği koşulları taşıyan tüm öğrencilerimiz sunulan olanaklardan faydalanabilirler.

73.Mezun olacak öğrencilerin iş bulmalarına yardımcı oluyor musunuz?

Yapılandırılmakta olan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğümüzün Staj Koordinatörlüğümüzün öğrencilerimize iş olanakları ve Staj Konusunda destek sağlamak amacıyla çok sayıda iş ortağı ile paydaşlıkları bulunmaktadır. Öğrenim gören öğrenciler staj, mezun öğrenciler ise Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğü sistemi üzerinden iş ortağı firmaların açık ilanlarına ulaşabileceklerdir. Fakültelerimiz Eğitim ve Öğretim çerçevesindeki derslerin yanı sıra özgeçmiş ve kariyer danışmanlığı, koçluk ve mülakat provaları gibi mezunlarımızın işe yerleşmesini sağlayacak faaliyetler, sürekli eğitimler YENİSEM üzerinden de talebe göre programlar açılarak yürütülebilmektedir.

74.Kaçıncı sınıftan itibaren staj yapmam gerekiyor? Staj zorunluluğu var mı?

Üniversitemizde staj kuralları Fakülte / Yüksek Okul bölüm ve programları bazında, bağlı bulunulan müfredata göre değişiklikler göstermektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi ilgili bölüm yönetmelik ve yönergelerinden alabilirsiniz ( http://yeniyuzyil.edu.tr/ogrenci/ogrenci-isleri-daire-baskanligi-mevzuat.aspx ).

75.Staj koşullarını yerine getirmediğim taktirde karşılaşacağım sorunlar nelerdir?

Staj zorunluluğu olan bölümlerde, staj zorunluluğunu yerine getirmeyen öğrencilerimiz mezun olamazlar.

76.Staj döneminde sigorta yapılıyor mu? Ücret veriliyor mu?

Staj döneminde öğrencinin iş kazası, meslek hastalıkları sigorta prim işlemleri İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi tarafından gerçekleştirilir.

77.Üniversitede okurken çalışabilir miyim?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde, öğrencilerimiz devam zorunluluğunu sağlamak ve eğitim- öğretimlerini aksatmamak şartıyla okurken çeşitli firmalarda çalışabilmektedirler.

78. Sertifika programlarınız var mı? Ücretli mi?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde, Sürekli Eğitim Merkezi (YENİSEM) tarafından yürütülen programlar dahilinde, değişen ücret koşullarıyla çeşitli sertifika programları bulunmaktadır.

Mütevelli Heyetimizin ve Rektörlüğümüzün belirlediği öğrencilerimize katılmaları durumunda indirim uygulanmaktadır.

79.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde öğrencilere akademik ve bireysel konularda psikolojik danışmanlık hizmeti sağlanıyor mu?

Üniversitemizde her öğrencinin bir akademik danışmanı vardır. ‘Ofis Saati’ uygulaması ile tüm öğrencilerimize öğretim elemanlarımız tarafından her konuda danışma olanağı yaratılmıştır. Ayrıca öğrencilerimiz Psikolojik Danışma, Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezimize başvurarak bireysel konularda psikolojik danışmanlık hizmeti alabilirler.

80.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde spor imkanlarından nasıl faydalanabilirim?

Üniversitemizin anlaşmalı spor salonları bulunmaktadır. Öğrencilerimiz spor çalışmalarını bu alanlarda yapmaktadır.

81. Yerleşkelerde bilgisayar ve internet olanakları nelerdir?

Öğrencilerimizin kullanımı için yerleşkemizde yer alan kütüphane ve laboratuvarlarda bilgisayar ve internet bağlantısı mevcuttur. Ayrıca kablosuz internet hizmeti sunulmaktadır. Üniversiteler arası müsabakalara İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi olarak katılım gösterilmektedir.

82.Sağlık sorunum olduğunda üniversitede başvurabileceğim bir yer var mı?

Öğrencilerimiz herhangi bir sağlık problemi ile karşılaştıklarında yerleşke içindeki revirimize ve işyeri hekimine başvurabilirler.

83.Öğrenci konseyi var mıdır? Varsa nasıl seçilir ve faaliyetleri nelerdir?

Öğrenci Konseyi, öğrencilerin sorunlarını doğrudan Üniversite yönetim organlarına iletmek için kurulmuştur. Öğrenci Konseyi, öğrencilerden gelen dilek ve şikayetlerin Üniversite Senatosu ve diğer kurullarda görüşülmesini sağlar. Ayrıca, üniversite içi ve üniversiteler arası sosyal ve kültürel faaliyetler düzenler. Öğrenci Konseyi, Üniversite yönetim organlarında öğrencileri temsil eder. Öğrenci Konseyi Başkanı, Üniversite Senatosu üyesidir ve Üniversite kurulları toplantılarına çağrıldıkları taktirde, öğrencileri temsilen katılır.

Öğrenci Konseyi bölüm temsilcileri seçimleri, yönergemize uygun olarak akademik yılın başında her sınıfta görevlendirilmiş bir öğretim görevlisi gözetiminde kapalı oy, açık sayım usulüne göre yapılır. Konsey Başkanı, yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri bu temsilciler arasından iki yıl için seçilir.

84. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde isteyen her öğrenci kulüp kurabilir mi?

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencileri hobileri ve ilgi alanlarına göre yeni kulüpler kurabilir ya da var olan kulüplere üye olabilirler. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde sosyal kültürel kulüpler sayısı 4 Spor kulübü ve 42 öğrenci kulübü bulunmaktadır.

85.Üniversitenizde hangi lisans ve doktora alanlarında eğitim veriliyor?

TABLO Gelecek

86.Yüksek lisans ve doktora programları için getirilmesi gereken evraklar nelerdir?

Yüksek Lisans programları için gerekli evraklar

1- T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi yüksek lisans başvuru formu doldurmak
2- Lisans diplomasının aslı veya noter onaylı fotokopisi
3- Noter onaylı not çizelgesi (transkript)
4- Kimlik fotokopisi
5- 2 adet resim
6- Erkek adaylar için askerlik durum belgesi
7- Eğitim ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu (Yalnızca kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerden istenecek bir belgedir.)
8- Tezli yüksek lisans programları için ALES belgesi (55 ve üzeri puan)
9- YDS sınavından 50 ve üzeri puan almış olmak ya da Yeni Yüzyıl Üniversitesi Dil Hazırlık Okulu tarafından yapılan yabancı dil sınavda başarılı olmak
10- Tezli yüksek lisans programlarına başvuran ve ALES puanı olmayan öğrenciler, sonraki dönemde ilk ALES sınavına girerek gerekli puanı almak şartıyla, özel öğrenci statüsünde kabul edilebilirler.
11- Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES belgesi istenmemektedir.
12- Grafik Tasarımı programı için ALES koşulu aranmamaktadır. Güzel Sanatlar lisans mezunları ve alan dışı lisans mezunları kabul edilmektedir.

Doktora programları için gerekli evraklar Programa Başvuru Koşulları
1. Program Online Başvuru Formu 'nu doldurmuş olmak,
2. Tezli yüksek lisans diploması sahibi olmak,
3. ALES sözel ve eşit ağırlık puan türünde 55 ve üzeri puan almış olmak,
4. Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavları ile eşdeğerliği kabul edilen uluslararası dil sınavlarından 55 ve üzeri puan almış olmak ya da ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından bu puan muadili bir puan alması zorunludur.
5. Mülakatta başarılı olmak,
6. Olumlu referans sahibi olmak ( En az iki tane),
7. Yabancı dili veya Türkçeyi kullanma yeteneklerini gösteren ve neden doktora yapmak istediğini anlatan bir kompozisyon yazmak (niyet mektubu).

Programa Başvuru İçin Gerekli Belgeler
1. Başvuru formu
2. Lisans diplomasının aslı veya noter onaylı fotokopisi
3. Yüksek Lisans diplomasının aslı veya noter onaylı fotokopisi
4. Kimlik belgesinin noter onaylı fotokopisi
5. Mezun olduğu okuldan alınmış Lisans ve Yüksek Lisans Transkript, aslı veya noterden onaylı fotokopisi
6. ALES sonuç belgesi
7.Yabancı dil belgesi
8. 2 adet resim
9. Askerlikle ilişiği olmadığına dair belgenin aslı veya noter onaylı fotokopisi (Erkek adaylar için)
10. Eğitim ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu (Yalnızca kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerden istenecek bir belgedir.)

**Doktorada özel öğrenci olmak isteyen adayların mutlaka ALES Belgesi olmalıdır. Yabancı Dil Belgesini ise 1 yıl içinde getirme zorunluluğu bulunmaktadır. ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından bir puan alınması zorunludur. Bu şartları yerine getiremeyen öğrencinin süre sonunda Enstitü ile ilişiği kesilir.

Programa Katılım için Değerlendirmenin Yapılacağı Esaslar

Doktora Programına Öğrenci Kabulünde Aday Başarı Kriterlerinin Değerlendirilmesi

ALES puanının %50

Dil %10

Yüksek Lisans Genel Not Ortalaması %10

Mülakat %20

Türkçeyi kullanma yeteneklerini gösteren ve neden doktora yeterlilik çalışması yapmak istediğini anlatan kompozisyon yazma becerisi %10


• Toplam puanı 100 tam puan üzerinden en az 70 olan adayların mülâkat/yetenek değerlendirmesinin, jüriler tarafından hesaplanan toplam puanı en yüksek olan adaydan başlanarak sıralanması ile değerlendirme yapılır.

• Adayların toplam puanlarının eşit olması durumunda mülâkatta/yetenek değerlendirmesinde aldığı puanı göz önünde tutulur.

87.Lisans tamamlandıktan sonra yüksek lisans programlarına başvuru ve öğrenci kabul şartları nelerdir?

Bir lisans diplomasına ve lisans öğrenimini yurt dışında tamamlamış olması durumunda YÖK tarafından verilmiş denklik belgesi ile 86. Soruda istenen koşulları sağlamak.

Daha önce disiplin cezası almış olması nedeniyle herhangi bir lisans veya yüksek lisans programından ilişiği kesilmiş olmak.

Tezli yüksek lisans programına başvurabilmek için; adayın ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılan ALES sınavından başvurduğu programın puan türünde en az 55 ALES standart puanına sahip olmak veya ALES taban puanına karşılık YÖK tarafından belirlenen GMAT veya GRE sınavlarından eşdeğer taban puanı almış olmak.

88.Yüksekokul mezunları yüksek lisans yapabilir mi?

Üniversitelerin lisans bölümlerinden ( 4 yıllık fakülte/ yüksekokul ) mezun olan bütün öğrenciler mevcut programlarda aranan koşulları sağlıyorlarsa yüksek lisans eğitimi alabilirler.

89.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinin yerleşke olanakları nelerdir?

Atölye, Mimarlık Atölyesi, İç Mimarlık Atölyesi, İç Mimarlık Atölyesi, Sahne Sanatları Sınıfı, Mimarlık Atölyesi, Çalışma Odası, Radyo İstasyonu Stüdyosu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulama Alanı, Tüp Bebek Ünitesi, Kan Transfüzyon Merkezi, Teröpatik Aferez Ünitesi, Radyoloji Ünitesi, Endoskopi Ünitesi, Diyaliz Merkezi,Erişkin Kemik İliği,Nail Merkezi,Pediatrik Kemik İliği,Nakil Merkezi,Pediatrik Kalp Damar,Cerrahisi Merkezi, Laboratuvar, Moleküler Biyoloji Lab., Diş Kliniği, Diş Laboratuvarı, Temel Bil. Lab2, Temel Bil. Lab1, Bilgisayar Lab.,Temel Bil. Lab4, Temel Bil. Lab3, Simultene Hasta Lab. ,Simultene Tercümanlık, SHMYO BEC. Laboratuvarı, Eczacılık Laboratuvarı, Egzersiz Fiz. Laboratuvarı, Fizyoterapi ve Reh. Laboratuvarı, Anatomi Laboratuvarı, Bilgisayar Laboratuvarı, Tıbbi Beceri Laboratuvarı, Biomedikal Laboratuvarı, Elektrik Elektronik Laboratuvarı,İlk Yardım Odası,Optisyenli Laboratuvarı, Biyokimya Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Patoloji Laboratuvarı, Anjiografi Laboratuvarı, Anjiografi Laboratuvarı, Biyokimya Laboratuvarı, Genetik Laboratuvarı, Organ Nakli Merkezi, Kök Hücre Laboratuvarı

90.Kütüphane ve kaynakça olanaklarınız nelerdir?

Üniversitemiz kütüphanesinde otomasyon sistemine kayıtlı 10.000 kitap bulunmaktadır.
E- dergi yayınlarıyla internet erişimine açık toplam 162 dergi bulunmaktadır.

91.Fakülte ve Yüksekokul arasında fark var mıdır?

Fakülteler ve Yüksekokullar arasında (4 yıl eğitim veren) YÖK denkliği, mezuniyet sonrası girilecek sınavlar (KPSS) gibi ve iş imkânları konusunda hiçbir fark yoktur.

92.Meslek Yüksekokullarının özellikleri nelerdir?

Meslek Yüksekokulu; mesleki ve teknik eğitimler, iş piyasasının ihtiyaç ve beklentilerine uygun, kalifiye personel ihtiyacının giderilmesine yönelik iş kaynağının yaratılması amacıyla, lise öğretimi sonrası iki yıl (hazırlık hariç) pratik ağırlıklı teorik eğitim verir.Başa Dön