Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Tıp Fakültesi
Aktivite ve Duyurular
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gaziosmanpaşa Hastanesinde Yapılan Kalp Nakli ile Yeniden Hayata Tutundu
title Ciddi hastalıklarla gelen ve hayatı tehdit eden kalp yetersizliğinin ileri safhasında, tek seçenek kalp nakli oluyor.

Kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılan 47 yaşındaki Erol Akdal, 3 buçuk yıl boyunca nakil olmayı bekledi. Bu süreçte 6 kez bypass ameliyatı oldu, 5 kez yoğun bakıma girdi.

Tam çareler tükendiği sırada, 23 yaşında hayatını kaybeden bir gencin kalbi Erol Akdal’a yeniden hayat verdi. 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Balkanay ve ekibi, yaptıkları kalp nakliyle onu hayata döndürdü. 

Dr. Öğr. Üyesi Balkanay, “Neredeyse günleri sayılı olan bir hastaydı. Eğer bu haber gelmeseydi belki de Erol beyi şuan kaybetmiş olacaktık. 23 yaşında yüksekten düşen çok genç bir hasta, 2 defa kalp masajı olmuş. Bu kalbi marjinal olmasına rağmen kabul ettik” dedi.

Akdal, gazetecilere yaptığı açıklamada organ naklinin önemine vurgu yaparak “Tabuları daha yıkamamışız. Ne olur organ bağışı yapın” dedi. 

Yayınlanma Tarihi : 9.7.2018
Prof. Dr. Özdem Anğ Konuğumuz Oldu
title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Emekli Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Özdem Anğ’ı “1950-2000 yılları aralığında İstanbul da Tıp öğretimi Öğrenciler ve Öğretim Üyeleri” konulu konferans için davet etti.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda yapılan etkinliğin sunumunu Dr. Öğr. Üyesi Ayten Arıkan, açılış konuşmasını ise Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak yaptı.

Prof. Dr. Budak, “İstanbul Üniversitesi Türk Eğitim Tarihinde doğurganlığıyla, ilkliğiyle önem kazanmış, her zaman çağdaş olmaya ve olabilmeye özen göstermiş, batıya açılan o yüce önderin Atatürk’ün işaret ettiği o çağdaş eğitimi yakalama koşusunda hep ön sırada yer almış, çok önemli ve tarihi bir kurumdur. 1950 ve 2000 yılları arasındaki eğitim ve öğretime odaklanan hocamızın konuşması bu anlamda çok büyük değer kazanmaktadır. Hepimiz için eminim çok eğitici olacaktır” dedi.

Kürsüye davet edilen 85 yaşındaki İstanbul Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Anğ, öğretim üyesi olmuş bir kişinin her zaman söyleyecek bir sözü olduğunu belirterek “Bugün ders veren yaşımdaki ender kişilerden birisiyim. Çeşitli nedenlerle bazıları erken emekli oluyorlar. Benim yaşımdan önce kendilerini emekli ediyorlar. Ben o yola gitmedim çünkü öğretim üyesi olmuş bir kişinin her zaman için söyleyecek bir sözü, yazacak bir yazısı vardır diye düşünenlerdenim. Umarım, isterim ve dilerim ki bu yönde bir süre daha devam edebileyim. Bugünkü konuşmamda sizlere düşüncelerinizde bir yön verebilirsem mutluluk duyarım” dedi

Prof. Dr. Anğ, sunumunda İstanbul Üniversitesinin kuruluşundan günümüze kadarki süreçte kat ettiği yolu ve farklı dönemlerdeki eğitim-öğretim süreçlerini ele aldı.

Etkinlik plaket ve çiçek takdiminin ardından sona erdi.

Yayınlanma Tarihi : 29.12.2017
Tıp Fakültesi 5. Dönem Halk Sağlığı Stajı Gezileri Düzenlendi
title İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Dönem öğrencileri, Halk Sağlığı Stajı kapsamında 19 Haziran 2017 tarihinde İstanbul nüfusunun %17’sinin ekmek ihtiyacını karşılayan İstanbul Halk Ekmek Fabrikaları Gaziosmanpaşa Cebeci şubesini gezerek halk sağlığı, hijyen, iş sağlığı ve iş güvenliği açısından incelemeler yapmışlardır. 

Halk sağlığının ve sağlık hizmetlerinin temel konusu olan “Koruyucu Hekimlik” hizmetlerinin başında topluma temiz ve sağlıklı su temini gelmektedir. 20 Haziran 2017 tarihinde stajyer öğrenciler, Kağıthane İçme Suyu Arıtma Tesislerini gezmiş, 18 milyonluk kentin Avrupa yakasının içme ve kullanma suyu ihtiyacının çok önemli bir kısmının karşılandığı bu tesiste, çevre barajlardan pompalar ile getirilen suların burada çeşitli yöntemler ile arıtıldıktan ve dezenfekte edildikten sonra tamamen temiz ve içilebilir nitelikte bir su olarak İstanbul’un su dağıtım sistemine verilmesini adım adım takip etme fırsatı bulmuşlardır. 

Staj programının üçüncü gezisi ise 21 Haziran 2017 de İstanbul’un Avrupa yakasının katı atıklarının zararsızlaştırıldığı Kemerburgaz Odayeri Katı Atık Tesislerine düzenlenmiştir. Hergün 10 bin tonun üzerindeki katı atığın getirildiği tesislerde, tıbbi atık sterilizasyon, düzenli depolama, yakma, geri dönüşüm tesisleri gezilmiş, halk sağlığı açısından çok büyük önem taşıyan katı atıkların transferi ve zararsızlaştırılması işlemleri hakkında tesis çalışanları tarafından öğrencilere gerekli bilgiler verilmiştir. 

Yayınlanma Tarihi : 5.7.2017
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gaziosmanpaşa Hastanesinde, Türkiye’de İlk Kez Akciğer Kanseri Olan Bir Hastaya Akciğer Nakli Yapıldı
title Türkiye’de 2009 yılında ilk başarılı akciğer naklini gerçekleştiren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göğüs Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Asım Kutlu, bir ilke daha imza attı. 

Prof. Dr. Kutlu, 45 yaşındaki akciğer kanseri hastası Davut Aktoprak’a akciğer nakli yaptı. Ameliyatın ardından Aktoprak sağlığına kavuştu. 

Yıllarca akciğer kanseri ile mücadele eden Aktoprak, geçirdiği başarılı ameliyatın ardından “Sanki yeni doğmuş gibiyim. Şuanda durumum çok iyi. Çocuklarım mutlu, ailem mutlu. Ameliyattan önce kendi çorabımı bile giyemiyordum. Şimdi banyo yapabiliyorum, yemek yiyebiliyorum, gezebiliyorum, her yere gidebiliyorum” dedi. 

Prof. Dr. Kutlu yaptığı açıklamada “Nakil umudu en baştan beri yoktu. Türkiye’de akciğer kanserli bir hastaya hiç nakil yapılmadı şimdiye kadar. Bu kanserler genellikle vücudun hiçbir yerine yayılmıyorlar. Bu sebeple böyle bir ameliyat yapıldığı zaman hastalığı tamamen temizlemek mümkün oluyor. Böyle bir şey olabilir mi diyerek, konuyu düşünmeye başladık. Davut’un böyle bir ameliyat için uygun bir aday olduğu ortaya çıktı.” dedi. 

Yayınlanma Tarihi : 22.6.2017
1 2 3