Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / SHMYO
Program Hakkında

Kontenjanlar:

“Yaşlı Bakımı Programı”nın eğitim dili Türkçe’dir. Örgün eğitim verilmektedir. İsteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Program kontenjanı 24 kişidir.

Kabul ve Kayıt Şartları:

Programa YGS-2 puan türü ile başvuru yapılmaktadır. Yabancı uyruklu öğrenciler, programa üniversiteye yaptıkları direkt başvuruların değerlendirilmesi sonucunda kabul edilir.

Verilen Derece:

Program başarılı bir şekilde tamamlanıp, program yeterlilikleri sağlandığında Yaşlı Bakımı alanında ( 5. Seviye ) Ön Lisans derecesine sahip olunur. Bu program mezunları “Sağlık Teknikeri” ünvanı alırlar.

Çalışma Alanları:

Yaşlı Bakımı Programından mezun olanlar, yaşlı bakım hizmetlerinin yürütüldüğü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, belediyeler, hastaneler, sivil toplum kuruluşları, huzurevleri, yaşlı bakımevleri, güçsüzler yurdu, yaşlı için gündüz merkezleri, sağlık birimlerindeki yaşlıya yönelik uygulamalar, evde bakım hizmetleri, yaşlının evini düzenleme vb. alanlarda uzman gözetiminde çalışabilirler.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri:

* Beslenme ve Diyetetik

* Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

* Hemşirelik

* Hemşirelik Sağlık Hizmetleri

*Gerontoloji lisans programlarına geçiş yapabilirler.

Eğitim Programı ve Stajlar:
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Yaşlı Bakım Programı’nda yüzyüze eğitim verilmektedir. Öğrenim süresi 2 yıldır. Bu süre içinde öğrenciler Anatomi ve Fizyoloji, Temel Gerontoloji, Tıbbi Terminoloji, Yaşlı Bakımı İlke ve Uygulamaları, Farmakoloji, Fiziksel Ergonomi ve Rehabilitasyon, Geriyatrik Psikoloji vb. zorunlu dersleri alırlar. 2.yarıyıl sonunda 30 iş günü yaz stajını yaparlar. Üçüncü yarıyıldan itibaren protokol yaptığımız huzurevlerine uygulamaya giderler.

 

Yrd. Doç. Dr. Deniz Taşkın

Program Başkanı