Anasayfa / Akademik / Yüksekokullar / SHMYO
Program Hakkında

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı’nın temel amacı başta Radyoloji olmak üzere Nükleer Tıp ve Radyasyon Onkolojisi bölümlerinde de tanı ve tedavi süreçlerinde kullanılan yüksek teknolojiye sahip görüntüleme ve terapi sistemlerini (radyodiagnostik, radyoterapi, ultrason, nükleer görüntüleme, kompüterize tomografi vb.) kullanabilen ve aldığı bilgiyi yorumlayabilme yeteneğine sahip sağlık çalışanı yetiştirmektir.

Kontenjanlar:

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı’nın örgün ve ikinci öğretim olmak üzere iki ayrı öğretim programı bulunmaktadır. Programın eğitim dili Türkçe olup, programların kontenjanı 40 (Ö.Ö.) ve 24 (İ.Ö.) olmak üzere toplam 64 kişidir.

Kabul ve Kayıt Şartları:

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı’na; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, YGS-1 puan türü sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır.

Verilen Derece:

Bu programı başarılı bir şekilde tamamlayarak, program yeterliliklerini sağlayan öğrenciler "Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Önlisans" derecesine sahip olurlar. Mezun kişi ‘Tıbbi Görüntüleme Teknikeri’ unvanını alarak, Sağlık Teknikeri statüsünde görev alır.

Çalışma Alanları:

Mezunlarımız; hastanelerin röntgen, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, vasküleranjio, nonvasküler girişimsel radyoloji gibi birimlerinde, nükleer tıp, radyoterapi bölümlerinde; özel görüntüleme merkezleri ve muayenehanelerde çalışabilirler.

DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri:
Hemşirelik

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

 

Öğr. Gör. Naile Nuran Sanyer

Program Başkanı