Anasayfa / Akademik / Fakülteler
Aktivite ve Duyurular
“Usa Academy” Konferansı
title USA Department of State, Illinois University, TUİÇ ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü işbirliği ile “USA Academy” konferansında uzman ve uzman adayları 18 Mayıs 2015’de Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda ABD tarihi, politikası ve ekonomisi ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Konferansa, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY konuk olarak katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU şöyle konuştu: Bizim için keyifli bir buluşmadır, en önemli yanı da tamamen sizin girişiminiz ve sizin davetiniz ile gerçekleşmiş olmasıdır. Üniversiteyi üniversite yapan iki farklı paydaşın kurduğu kuvvetli ilişkidir. Bu hoca ile öğrenci ilişkisidir. Dünyanın neresinde olursanız olun bu ilişkinin kalitesi o diplomaya verilen değerdir, katkı ve kıymettir. 14 haftalık akademik takvim, başarılabilecek zaman dilimi değildir. Rektörlük olarak, sizin de çabalarınızla 14 haftanın derinleşmesi ve zenginleşmesi için bu tür etkinlikleri destekliyoruz. Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü Başkanı Emre Akçay başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları’na (TUİÇ) çok teşekkür ediyorum. Bizden gelen daveti kırmayıp gelen Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY’e şükranlarımı arz ediyorum. 

Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU konuşmasını şöyle sürdürdü: “Uluslararası sistem nereye gidiyor? Uluslararası sistem bugün soğuk savaş dağıldıktan sonra bir türlü belli bir düzene gelmedi. Bu dağınıklığın büyük ölçüde tüm Ortadoğu üzerinde, Suriye’de Irak’ta Libya’da Yemen’de yaşandığını görüyoruz. Bu aslında Körfez Ülkelerine de yayılma eğilimi gösteren siyasi bir türbülans. Arap Baharı diye tarif edilen aslında Arap halklarının yüzyıllardır biriktirdikleri büyük bir isyanın dışavurumuydu. Konferans, önemli iniş çıkışların yaşandığı bir döneme denk geliyor. O açıdan herkesin her kesimin bu konuda kafa yorarak dünya nereye gidiyor? Dünya gelecek açısından bir barışa mı gidiyor yoksa bu savaş ve şiddet cenderesinden çıkamayacak mı? Sorularına yanıt araması gerekir. Aslında yanıt, Ortadoğu üzerinden verilebilir. Bu sebeple bu konferansın özel bir önemi var.” 

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Başkanı (TUİÇ) Halime Gümüş şöyle konuştu: USA Academy Projesi’nin 2. aşamasını gerçekleştireceğiz. İlk aşamasında Amerika tarihi, siyaseti, dış politikası ve ekonomisine yönelik 4 haftalık bir eğitim programı düzenledik. 

2. aşamasını gerçekleştirdiğimiz bugün ise Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY hocamızın ve uzman adaylarımızın sunumlarını dinleyeceğiz. 3. aşamasını ABD üzerine çalışma yapan düşünce kuruluşları ve konsolosluk ziyaretlerini gerçekleştireceğiz. 4. aşaması ise bu konferansta sunulan bildirilerin kitapçık olmasıdır. 

Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü Başkanı Emre Akçay’ın açılış konuşmasından sonra aşağıdaki sunumlar gerçekleşti. 

ABD’nin Körfez ve İran Politikası- Prof. Dr. Nurşin Güney (Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı) 

ABD Dış Politikası –Uğur Eracil (İstanbul Üniversitesi) 

ABD Dış Politikasında Soğuk Savaş Dönemi –Enes Koru (İstanbul Üniversitesi) 

ABD’de Ermeni Diasporası ve Obama Dönemi ABD-Türkiye İlişkilerine Etkileri-Melek Gedikbaş (İstanbul Üniversitesi) 

ABD Tarihi –Deniz İstikbal (İstanbul Üniversitesi) 

ABD’de İslamofobi – Ali Emre (Marmara Üniversitesi) 

ABD’de Başkanlık Seçim Sistemi-Selim Uysal (Fatih Üniversitesi) sunumlarını gerçekleştirdi. 
Yayınlanma Tarihi : 20.5.2015
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Çözüm Sürecinin Ülkemize Getireceği Artıları ve Eksileri Konuştu
title İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sayın Abdurrahman Kurt’un konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye ev sahipliği yaptı. Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Umut Tahir Güneş, Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, akademisyenler ve çok sayıda öğrenciler hazır bulundu. 

Açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, şunları söyledi: Bir üniversite değer ürettikçe değerli kılınabilir. Ürettiği değerleri toplumla paylaşırsa, milletine devletine ve geleceğine sahip çıkarsa değerli olur. Bilgi akışını sağlamak için öğrencilerin bu tür istekleri bizim için çok önemlidir. Öğrenci konseyinin düzenlediği etkinliğin konusu da konuğu da son derece kıymetli. Meseleye siz sahip çıkın, etkinlikler sizin bilgi ihtiyacınız doğrultusunda olsun istiyoruz. Üniversitenin değer üretmesi açısından bu tür buluşmaların sayılarının artması çok önemli. Türkiye 30 yılı aşkın bir süredir bu sıkıntı ile boğuşuyor. Bu sıkıntının çeşitli senaryoları, oyun yazıcıları ve tarafları vardır. İlk defa bir umut doğdu. Bu umut, bu toprağın çocuklarının yeşerttiği bir umuttur. Hiçbir evi diğer eve düşman kılmadan, kardeşlik hukukumuzu hatırlayarak, aynı inancın aynı kültürün evlatları olarak biz kavgayı değil barışı seçmeliyiz. Bu topraklara yakışanın barış olduğunu ispatlamak üzere büyük bir sürecin içindeyiz. Bu barış sürecinin en kuvvetli yanı ise sürece bu toprağın evlatlarının sahip çıkmasıdır. Her tür provokasyona da açıktır bu süreç. Barış içinde kardeşçe, bu ülkenin Anadolu’nun yükselişinin önündeki tüm engellerin ortadan kaldırılması gerek. Bir çakıl taşının yerini değiştirmeden, sadece bulunduğumuz coğrafyanın değil bize sempati duyan, inanç sınırlarımız, kültür sınırlarımız, tarih sınırlarımız, ekonomik sınırlarımız, ticari sınırlarımızla bu yükseliş Anadolu’nun bundan sonrası için geleceğinin parlak olacağının, aydınlık olacağının müjdesidir. Çözüm bir çözülmeyi getirmeden gerçekleşmelidir. Bu söyleşinin düzenlenmesinde emeği geçen başta öğrenci konseyi başkanı Akın Terzioğlu olmak üzere hepinizi tebrik ediyorum. 

Söyleşinin konuğu Milletvekili Sayın Abdurrahman Kurt konuşmasına Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde olmaktan mutlu duyduğunu belirterek şunları söyledi: İçinizde muhtemelen çok değişik siyasi görüşleri olanlar vardır. Birbirimizi dinlemeyi, anlamayı öğrenmeye çalışmazsak, bizim kavgalarınız üzerinden bizi yönetmeye çalışacaklardır. Öğrenciliğimden bu yana edindiğim en büyük tecrübe budur ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum. 

Abdurrahman Kurt konuşmasını Ali Şeriati’nin “Medeniyet ve Modernizm” adlı kitabından alıntılar yaparak şöyle sürdürdü: “Ne bizi bilen ne de bizim bildiğimiz insanlara karşı savaşlara sürüklediler bizi. Bir düşünüre göre bir savaş, birbirlerini tanımayan fakat birbirlerini çok iyi tanıyan insanlar adına iki gurubun yaptığı harplerdir.” 

Kurt, tarih boyu hiçbir şeyin değişmediğinin altını çizerek konuşmasına devam etti ve ‘çözüm süreci’ kapsamında Akil Adamlar Heyetinde Anadolu’yu gezilerinde halk ile sohbetlerini anlattı. Söyleşi daha sonrasında da öğrencilerin yoğun sorularıyla devam etti. 

Söyleşinin sonunda Milletvekili Sayın Abdurrahman Kurt’a Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Umut Tahir Güneş ve Öğrenci Konseyi Başkanı Akın Terzioğlu tarafından çiçek ve plaket takdim edildi. 

Yayınlanma Tarihi : 15.4.2015
İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne Ziyaret
title İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencileri Fatih Kumkapı’daki İstanbul Ermeni Patrikhanesi'ni ziyaret ederek, Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ile görüştüler. 

Başpiskopos Ateşyan öğrencilerin, Türkiye’deki Ermeni cemaati, Kiliseleri ve Patriklik Makamı hakkındaki sorularını yanıtladı. 

Yayınlanma Tarihi : 26.12.2014
Başsavcıdan Öğrencilere İlk Ders
title İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencilerine hitap etti. Salihoğlu, “Başarı için çok çalışmak gerekiyor” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ortak etkinliği çerçevesinde öğrencilere ‘Akademik Yıl Açılış Dersi’ verdi. 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılışında konuşan Rektör Vekili, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, yoğunluğuna rağmen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun programa katılımından dolayı onur duyduklarını belirterek, kendisinden fazlasıyla istifade edeceklerini ve öğrencelerin de can kulağı ile dinlemeleri gerektiğini söyledi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu konuşmasına 36 senelik meslek hayatından çeşitli örnekler vererek başladı. 1979 yılında butik bir adliye gibi olan İstanbul Adliyesi’nde stajyer olarak başladığı görevini birçok ilçe ve şehirde sürdürdüğünü ifade eden Salihoğlu, şu anda yine İstanbul Adliyesi’nde ve başsavcılık makamında olduğunu hatırlattı. 

Salihoğlu, geçen zaman içerisinde İstanbul Adliyesi’nin gurur duyulacak bir noktaya geldiğine dikkat çekerek, çağın gerektirdiği yeniliklerin kullanılmasının da önemini anlattı. 

Salihoğlu, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi UYAP projesinin hayata geçirilmesi ile adaletin daha hızlı yerine gelmesinin önünün açıldığını söyledi. 

Salihoğlu, gönlünde çok fazla para kazanma arzusu olmayan gençlere hakim ve savcı olmalarını tavsiye ederken, kendisinin gençlik yıllarına tekrar dönmesi halinde yine cumhuriyet savcısı olacağını, mesleğini çok sevdiğini ve saygı duyduğunu söyledi. Salihoğlu, avukatlık mesleğini tercih edecek gençlere, enerji, vergi, bilişim, sözleşme hukuku gibi yeni gelişen bölümleri seçmelerinin hem kendilerine hem de ülkenin geleceğine faydalı olacağını söyledi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, “Öğrenciliğinizin güzelliğini yaşayın. Başarılı olabilmek için biraz özveride bulunarak yabancı dil konusunda kendinizi yetiştirin. Babalarınızın ve annelerinizin beklentisi sizin başarılı olmanız. Bu güzel ülkemizin size ihtiyacı var. Kıymetini bilin ve sahip çıkın.” dedi. 

Yayınlanma Tarihi : 30.9.2014
1 2
DESTEK