Anasayfa / Akademik / Fakülteler
Aktivite ve Duyurular

- İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yatay Geçiş Listesi İçin Tıklayınız..


“USA ACADEMY” KONFERANSI...


USA Department of State, Illinois University, TUİÇ ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü işbirliği ile “USA Academy” konferansında uzman ve uzman adayları 18 Mayıs 2015’de Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda ABD tarihi, politikası ve ekonomisi ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Konferansa, Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY konuk olarak katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcımız, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU şöyle konuştu: Bizim için keyifli bir buluşmadır, en önemli yanı da tamamen sizin girişiminiz ve sizin davetiniz ile gerçekleşmiş olmasıdır. Üniversiteyi üniversite yapan iki farklı paydaşın kurduğu kuvvetli ilişkidir. Bu hoca ile öğrenci ilişkisidir. Dünyanın neresinde olursanız olun bu ilişkinin kalitesi o diplomaya verilen değerdir, katkı ve kıymettir. 14 haftalık akademik takvim, başarılabilecek zaman dilimi değildir. Rektörlük olarak, sizin de çabalarınızla 14 haftanın derinleşmesi ve zenginleşmesi için bu tür etkinlikleri destekliyoruz. Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü Başkanı Emre Akçay başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları’na (TUİÇ) çok teşekkür ediyorum. Bizden gelen daveti kırmayıp gelen Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY’e şükranlarımı arz ediyorum.

Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU konuşmasını şöyle sürdürdü: “Uluslararası sistem nereye gidiyor? Uluslararası sistem bugün soğuk savaş dağıldıktan sonra bir türlü belli bir düzene gelmedi. Bu dağınıklığın büyük ölçüde tüm Ortadoğu üzerinde, Suriye’de Irak’ta Libya’da Yemen’de yaşandığını görüyoruz. Bu aslında Körfez Ülkelerine de yayılma eğilimi gösteren siyasi bir türbülans. Arap Baharı diye tarif edilen aslında Arap halklarının yüzyıllardır biriktirdikleri büyük bir isyanın dışavurumuydu. Konferans, önemli iniş çıkışların yaşandığı bir döneme denk geliyor. O açıdan herkesin her kesimin bu konuda kafa yorarak dünya nereye gidiyor? Dünya gelecek açısından bir barışa mı gidiyor yoksa bu savaş ve şiddet cenderesinden çıkamayacak mı? Sorularına yanıt araması gerekir. Aslında yanıt, Ortadoğu üzerinden verilebilir. Bu sebeple bu konferansın özel bir önemi var.”

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Başkanı (TUİÇ) Halime Gümüş şöyle konuştu: USA Academy Projesi’nin 2. aşamasını gerçekleştireceğiz. İlk aşamasında Amerika tarihi, siyaseti, dış politikası ve ekonomisine yönelik 4 haftalık bir eğitim programı düzenledik.

2. aşamasını gerçekleştirdiğimiz bugün ise Prof. Dr. Nurşin ATEŞOĞLU GÜNEY hocamızın ve uzman adaylarımızın sunumlarını dinleyeceğiz. 3. aşamasını ABD üzerine çalışma yapan düşünce kuruluşları ve konsolosluk ziyaretlerini gerçekleştireceğiz. 4. aşaması ise bu konferansta sunulan bildirilerin kitapçık olmasıdır.

Siyaset Bilimi ve Liderlik Kulübü Başkanı Emre Akçay’ın açılış konuşmasından sonra aşağıdaki sunumlar gerçekleşti.

ABD’nin Körfez ve İran Politikası- Prof. Dr. Nurşin Güney (Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı)

ABD Dış Politikası –Uğur Eracil (İstanbul Üniversitesi)

ABD Dış Politikasında Soğuk Savaş Dönemi –Enes Koru (İstanbul Üniversitesi)

ABD’de Ermeni Diasporası ve Obama Dönemi ABD-Türkiye İlişkilerine Etkileri-Melek Gedikbaş (İstanbul Üniversitesi)

ABD Tarihi –Deniz İstikbal (İstanbul Üniversitesi)

ABD’de İslamofobi – Ali Emre (Marmara Üniversitesi)

ABD’de Başkanlık Seçim Sistemi-Selim Uysal (Fatih Üniversitesi) sunumlarını gerçekleştirdi.

İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ ÇÖZÜM SÜRECİNİN ÜLKEMİZE GETİRECEĞİ ARTILARI VE EKSİLERİ KONUŞTU......


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sayın Abdurrahman Kurt’un konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye ev sahipliği yaptı. Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Umut Tahir Güneş, Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, akademisyenler ve çok sayıda öğrenciler hazır bulundu.

Açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, şunları söyledi: Bir üniversite değer ürettikçe değerli kılınabilir. Ürettiği değerleri toplumla paylaşırsa, milletine devletine ve geleceğine sahip çıkarsa değerli olur. Bilgi akışını sağlamak için öğrencilerin bu tür istekleri bizim için çok önemlidir. Öğrenci konseyinin düzenlediği etkinliğin konusu da konuğu da son derece kıymetli. Meseleye siz sahip çıkın, etkinlikler sizin bilgi ihtiyacınız doğrultusunda olsun istiyoruz. Üniversitenin değer üretmesi açısından bu tür buluşmaların sayılarının artması çok önemli. Türkiye 30 yılı aşkın bir süredir bu sıkıntı ile boğuşuyor. Bu sıkıntının çeşitli senaryoları, oyun yazıcıları ve tarafları vardır. İlk defa bir umut doğdu. Bu umut, bu toprağın çocuklarının yeşerttiği bir umuttur. Hiçbir evi diğer eve düşman kılmadan, kardeşlik hukukumuzu hatırlayarak, aynı inancın aynı kültürün evlatları olarak biz kavgayı değil barışı seçmeliyiz. Bu topraklara yakışanın barış olduğunu ispatlamak üzere büyük bir sürecin içindeyiz. Bu barış sürecinin en kuvvetli yanı ise sürece bu toprağın evlatlarının sahip çıkmasıdır. Her tür provokasyona da açıktır bu süreç. Barış içinde kardeşçe, bu ülkenin Anadolu’nun yükselişinin önündeki tüm engellerin ortadan kaldırılması gerek. Bir çakıl taşının yerini değiştirmeden, sadece bulunduğumuz coğrafyanın değil bize sempati duyan, inanç sınırlarımız, kültür sınırlarımız, tarih sınırlarımız, ekonomik sınırlarımız, ticari sınırlarımızla bu yükseliş Anadolu’nun bundan sonrası için geleceğinin parlak olacağının, aydınlık olacağının müjdesidir. Çözüm bir çözülmeyi getirmeden gerçekleşmelidir. Bu söyleşinin düzenlenmesinde emeği geçen başta öğrenci konseyi başkanı Akın Terzioğlu olmak üzere hepinizi tebrik ediyorum.

Söyleşinin konuğu Milletvekili Sayın Abdurrahman Kurt konuşmasına Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde olmaktan mutlu duyduğunu belirterek şunları söyledi: İçinizde muhtemelen çok değişik siyasi görüşleri olanlar vardır. Birbirimizi dinlemeyi, anlamayı öğrenmeye çalışmazsak, bizim kavgalarınız üzerinden bizi yönetmeye çalışacaklardır. Öğrenciliğimden bu yana edindiğim en büyük tecrübe budur ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Abdurrahman Kurt konuşmasını Ali Şeriati’nin “Medeniyet ve Modernizm” adlı kitabından alıntılar yaparak şöyle sürdürdü: “Ne bizi bilen ne de bizim bildiğimiz insanlara karşı savaşlara sürüklediler bizi. Bir düşünüre göre bir savaş, birbirlerini tanımayan fakat birbirlerini çok iyi tanıyan insanlar adına iki gurubun yaptığı harplerdir.”

Kurt, tarih boyu hiçbir şeyin değişmediğinin altını çizerek konuşmasına devam etti ve ‘çözüm süreci’ kapsamında Akil Adamlar Heyetinde Anadolu’yu gezilerinde halk ile sohbetlerini anlattı. Söyleşi daha sonrasında da öğrencilerin yoğun sorularıyla devam etti.

Söyleşinin sonunda Milletvekili Sayın Abdurrahman Kurt’a Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Umut Tahir Güneş ve Öğrenci Konseyi Başkanı Akın Terzioğlu tarafından çiçek ve plaket takdim edildi.
İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne Ziyaret...

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencileri Fatih Kumkapı’daki İstanbul Ermeni Patrikhanesi'ni ziyaret ederek, Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ile görüştüler.

Başpiskopos Ateşyan öğrencilerin, Türkiye’deki Ermeni cemaati, Kiliseleri ve Patriklik Makamı hakkındaki sorularını yanıtladı.

Başsavcıdan Öğrencilere İlk Ders…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencilerine hitap etti. Salihoğlu, “Başarı için çok çalışmak gerekiyor” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ortak etkinliği çerçevesinde öğrencilere ‘Akademik Yıl Açılış Dersi’ verdi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılışında konuşan Rektör Vekili, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, yoğunluğuna rağmen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun programa katılımından dolayı onur duyduklarını belirterek, kendisinden fazlasıyla istifade edeceklerini ve öğrencelerin de can kulağı ile dinlemeleri gerektiğini söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu konuşmasına 36 senelik meslek hayatından çeşitli örnekler vererek başladı. 1979 yılında butik bir adliye gibi olan İstanbul Adliyesi’nde stajyer olarak başladığı görevini birçok ilçe ve şehirde sürdürdüğünü ifade eden Salihoğlu, şu anda yine İstanbul Adliyesi’nde ve başsavcılık makamında olduğunu hatırlattı.

Salihoğlu, geçen zaman içerisinde İstanbul Adliyesi’nin gurur duyulacak bir noktaya geldiğine dikkat çekerek, çağın gerektirdiği yeniliklerin kullanılmasının da önemini anlattı.

Salihoğlu, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi UYAP projesinin hayata geçirilmesi ile adaletin daha hızlı yerine gelmesinin önünün açıldığını söyledi.

Salihoğlu, gönlünde çok fazla para kazanma arzusu olmayan gençlere hakim ve savcı olmalarını tavsiye ederken, kendisinin gençlik yıllarına tekrar dönmesi halinde yine cumhuriyet savcısı olacağını, mesleğini çok sevdiğini ve saygı duyduğunu söyledi. Salihoğlu, avukatlık mesleğini tercih edecek gençlere, enerji, vergi, bilişim, sözleşme hukuku gibi yeni gelişen bölümleri seçmelerinin hem kendilerine hem de ülkenin geleceğine faydalı olacağını söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, “Öğrenciliğinizin güzelliğini yaşayın. Başarılı olabilmek için biraz özveride bulunarak yabancı dil konusunda kendinizi yetiştirin. Babalarınızın ve annelerinizin beklentisi sizin başarılı olmanız. Bu güzel ülkemizin size ihtiyacı var. Kıymetini bilin ve sahip çıkın.” dedi.İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğrencilerinden KKTC'ye Ziyaret...

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” bölümü 3. sınıf öğrencileri 15-17 Haziran 2014 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bir akademik gezi gerçekleştirdi. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Bardakçı ile öğretim görevlisi Emekli Büyükelçi Murat Bilhan eşliğinde yapılan geziye katılanlar KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber ve KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami tarafından ağırlandı. Görüşmelerde Kıbrıs müzakerelerindeki son gelişmeler tartışıldı. Son olarak Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımıyla Kıbrıs sorunuyla ilgili yuvarlak masa toplantısı yapıldı ve Kıbrıs sorununun geleceği tartışıldı. Bu ziyaretlerle öğrenciler uluslararası sistemin işleyişi ile ilgili pratik kazanma ve Kıbrıs sorunu konusunda sahadaki birincil aktörlerle meseleyi bire bir tartışma olanağı buldular.


08.05.2014 Perşembe

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, “İktisat ve Siyaset Günleri” kapsamında ekonomist ve gazeteci Dr. Cemil Ertem’i ağırladı.

Alev Ofluoğlu Konsferans Salonu’ndaki programın açılışında konuşan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, gençlerin kendilerini yetiştirirken akademisyenlerin anlattıklarının önemli olduğunu, bunun yanı sıra çevremizdeki gelişmelerin de yakından takip edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Hacısalihoğlu, gazeteci ve ekonomist Dr. Cemil Ertem’in konferansından faydalanabileceklerini ve can kulağı ile dinlemeleri tavsiyesinde bulundu ve mikrofonu Ertem’e bıraktı.

Ertem, “Yeni Enerji Ekonomi Politiği ve Türkiye” konulu konuşmasına 1900’lu yılların başındaki gelişmelerden bahsetti. 20. Yüzyılın başında dünyada üç imparatorluğun yıkılarak, yerini ulus devletlere bıraktığına dikkat çeken Ertem, eski ezberleri unutmadan yenilerini geliştirmenin gerektiğini söyledi. Ertem, Osmanlı İmparatorluğunu’nun çöküşü, Avrupa, Asya, Afrika ve Ortadoğu bölgesinde yaşanan gelişmeleri anlatarak, İpek Yolu’nu izleyen ve Türkiye’nin merkezinden yer aldığı dört enerji alanıyla ilgili ülkemizin önünün kesildiğini söyledi.21. YÜZYIL YENİ DİNAMİKLERE GEBE

21. yüzyılın yeni dinamikleri ve paradigmaları ortaya çıkaracağını belirten Dr. Cemil Ertem, “20. yüzyıl insanların en acı deneyimleri yaşadığı, sosyal bilimlerin şekillendiği ve teorilerin ortaya atıldığı bir dönemdir. Bugünlerde ise, bunların darmadağın olduğu bir dönemi yaşıyoruz. 20. yüzyıl olumsuzluklarla başladı ve devam etti. Ancak 21. yüzyılın yeni dinamikleri ve paradigmaları ortaya çıkaracağına inanıyorum. Hipotezlerin kanıtlandığı değil yanlış çıktığı bir zamanla karşı karşıyayız. Bildiklerimiz üzerinde metodolojiye ve yönteme çok önem vermeliyiz” şeklinde konuştu.

Dört büyük sorunla büyüdüklerini “Yüreğimizde ve ruhumuzda çok büyük acılar ve yaralar oluşturdu” sözleriyle dile getiren Ertem, şunları söyledi: “Filistin sorunu, Kürt sorunu, soydaşlarımızın vatandaşlarımızın katledildiği zulme uğradığı Kıbrıs sorunu ve şimdi tartıştığımız Ermeni sorunu. Bu sorunlar Türkiye’nin siyasetinde geri kalmasında, ekonomisinin gelişmesinde engeller oluşturdu. Şimdi bu sorunlar çözülüyor.” dedi.

Konferansta Ortadoğu haritası üzerinde bilgiler veren Dr. Cemil Ertem, Avrupa’nın gelecek yıllarda kendisini besleyecek Orta Asya ve Ortadoğu’dan gelebilecek enerji kaynaklarına ulaşabilmesi için Türkiye’nin kilit noktada olduğunun farkına varılması gerektiğini anlattı. Teknolojinin hızla yayıldığını ve üretim faktörleri arasına girdiğini belirten Ertem, teknolojinin bağımsız bir değişken olarak herkesin eline geçtiğini ifade etti. Gelinen noktada teknolojinin hiçbir şekilde saklanamadığını vurgulayan Ertem, “Amerika’da üretilebilen bir silahın Pakistan’ın dağlarında da üretilebiliyor” dedi.

Türkiye-İran ilişkilerini de değerlendiren Ertem, iki eski uygarlığın tarihten bugüne hem birbiriyle çatıştığını hem de büyük işbirlikleri içinde olduğunu vurguladı. İran’ın nükleer geliştirmesini de bir dış politika argümanı olarak yorumlayan Ertem, iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişte olduğu gibi devam edeceğini vurguladı.

Ertem, yaklaşık bir saat süren sunumunun ardından soru cevap bölümüne geçerek öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Konferansın sonunda Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Dr. Cemil Ertem’e teşekkür plaketi takdim etti.

18.03.2013 Pazartesi

ÇANAKKALE RUHU YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SOFRASINDA HAYAT BULDU...
Öğrencilerimiz öğle yemeğinde Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiğe verilen yemeği yedi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla, öğle yemeğinde Çanakkale Savaşı`nda Mehmetçiğin kumanyası olan kırık buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek verdi.

Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Ekrem Çalkılıç, öğrencilerin etkinliğe gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Manzarayı çok anlamlı bulduğunu kaydeden Çalkılıç, "Yemekhanemiz, bugüne kadar böyle kalabalık olmamıştı. Birbirinden değişik mönüler çıktığında dahi bu kadar çok öğrenci arkadaşımız burada bulunmamıştı. Bugün burada Çanakkale ruhunu yaşamak için öğrenci arkadaşlarımız ve öğretim üyelerimiz adeta yemekhanemize akın etti." dedi.

Öğrencilerin bugünkü yemek ücretlerini Şehit Aileleri Derneği`ne bağışlayacaklarını da belirten Çalkılıç, "En büyük sermayemiz bu ruh. Kimse zengin sofralarda bu ülkeyi kazanmadı. Bir bedel ödeyerek kazandılar. Gençlerimiz de ruhu zengin olan insanlara vefa borçlarını bugün dualarıyla ödeyecekler." ifadelerini kullandı.

Üniversitenin İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Kapan ise "Çanakkale, tarihimizin en şanlı sayfalarından birisi. 98 yıl önce, bundan 4 kuşak önceki insanlarımızın verdiği mücadelenin hangi şartlarda cereyan ettiğini anlamak için bugünkü gençlerin sembolik de olsa bu anı yaşaması ve tadı alması böyle bir faaliyet tercih edildi.” diye konuştu.


18.03.2013 Pazartesi


ÜNİVERSİTEMİZDE "HER YÖNÜYLE ÇANAKKALE GERÇEĞİ" KONFERANSI YAPILDI.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi tarafından düzenlenen “HER YÖNÜYLE ÇANAKKALE GERÇEĞİ” konulu konferansa Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL konuşmacı olarak katıldı. 

Üniversitenin Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk İşeri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İsmail Kapan ve çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi İsmail Kapan sözü Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil‘e bıraktı. 

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, 98 yıl önce Osmanlı Devleti’nin savaşa girişini, yaşanan zorlukları ve verilen mücadeleyi anlattı. Şimşirgil, “Çanakkale bir açık hava müzesidir, çok yönlü ders vermesi bakımından da oldukça saygındır.” dedi. 1970’li ve 80’li yıllarda, o günün gazetelerinden birinde yer alan bir haberden örnek veren Şimşirgil, “Anzaklar’ın Çanakkale’yi ziyareti ve onların Çanakkale’ye gelişlerini takip edenler ve neden geldiklerinin araştırılması sonucunda Çanakkale Zaferimizi bizlere yeniden hatırlattılar.” dedi. Şimşirgil, “Bağımsız, başımız dik, her türlü değerlerimizi yaşıyorsak bunu Çanakkale’ye borçluyuz, şehitlerimize borçluyuz.” diye devam etti.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Mehmetçikler, düşman donanmasını bir gecede altüst etmeleri neticesinde,  bir kez daha Çanakkale Boğazı’na saldırmaya teşebbüs bile edemediler.”dedi. Şimşirgil, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi yönetiminin yemekhanede öğlen menüsünü Çanakkale menüsü olarak hem öğrencilere, hem akademik ve idari personele dağıtmasının sembolik de olsa Çanakkale ruhunu yaşatmaya çalışmasından dolayı takdire şayan bir uygulama olduğunu söyledi.  

Kapanışta konuşan Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, “Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum.” sözünü söyleyerek değerli Atamızın ve şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi. 


DESTEK