EN
Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Hukuk Fakültesi
Aktivite ve Duyurular
Başsavcıdan Öğrencilere İlk Ders
title

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğrencilerine hitap etti. Salihoğlu, “Başarı için çok çalışmak gerekiyor” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ortak etkinliği çerçevesinde öğrencilere ‘Akademik Yıl Açılış Dersi’ verdi. 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılışında konuşan Rektör Vekili, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, yoğunluğuna rağmen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun programa katılımından dolayı onur duyduklarını belirterek, kendisinden fazlasıyla istifade edeceklerini ve öğrencelerin de can kulağı ile dinlemeleri gerektiğini söyledi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu konuşmasına 36 senelik meslek hayatından çeşitli örnekler vererek başladı. 1979 yılında butik bir adliye gibi olan İstanbul Adliyesi’nde stajyer olarak başladığı görevini birçok ilçe ve şehirde sürdürdüğünü ifade eden Salihoğlu, şu anda yine İstanbul Adliyesi’nde ve başsavcılık makamında olduğunu hatırlattı. 

Salihoğlu, geçen zaman içerisinde İstanbul Adliyesi’nin gurur duyulacak bir noktaya geldiğine dikkat çekerek, çağın gerektirdiği yeniliklerin kullanılmasının da önemini anlattı. 

Salihoğlu, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi UYAP projesinin hayata geçirilmesi ile adaletin daha hızlı yerine gelmesinin önünün açıldığını söyledi. 

Salihoğlu, gönlünde çok fazla para kazanma arzusu olmayan gençlere hakim ve savcı olmalarını tavsiye ederken, kendisinin gençlik yıllarına tekrar dönmesi halinde yine cumhuriyet savcısı olacağını, mesleğini çok sevdiğini ve saygı duyduğunu söyledi. Salihoğlu, avukatlık mesleğini tercih edecek gençlere, enerji, vergi, bilişim, sözleşme hukuku gibi yeni gelişen bölümleri seçmelerinin hem kendilerine hem de ülkenin geleceğine faydalı olacağını söyledi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, “Öğrenciliğinizin güzelliğini yaşayın. Başarılı olabilmek için biraz özveride bulunarak yabancı dil konusunda kendinizi yetiştirin. Babalarınızın ve annelerinizin beklentisi sizin başarılı olmanız. Bu güzel ülkemizin size ihtiyacı var. Kıymetini bilin ve sahip çıkın.” dedi. 
Yayınlanma Tarihi : 1.10.2014
Prof. Dr. Refik Korkusuz Bükreş Üniversitesi’nde Konferans Verdi
title

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Refik KORKUSUZ; AB tarafından düzenlenen "Erasmus Programı" çerçevesinde Romanya Bükreş Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde 5 gün boyunca lisans ve yüksek lisans öğrencilerine ders verdi. Prof. Korkusuz derslerde "Uluslararası Hukuk'ta Sosyal Güvenlik Hukuku", "Türkiye'de Sosyal Güvenlik Hukuku ve Sağlık Sigortası Uygulamaları" konularını işledi. 

Prof. Korkusuz AB ülkelerinde ilk defa AB ülkesi olmayan bir ülkede, Bükreş Üniversitesi Hukuk Fakültesi 'nde 9 Mart 2014 tarihinde "Yabancı İşçilerin Türkiye'de Çalışma Şartları" konusunda da bir konferans verdi. Prof. Dr. Refik Korkusuz’a, Bükreş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin yabancı öğretim üyesi danışmanlığı teklifinde bulunuldu. 

Yayınlanma Tarihi : 11.3.2014
En İyi Genç Hukukçu Ödülü
title

2012 yılı TÜSİAD En İyi Genç Hukukçu Ödülü Sahibini Buldu


Ödül, TÜSİAD"ın 30 Mayıs 2013 tarihinde Ankara"da gerçekleşen Yüksek İstişare Konseyi toplantısısırasında toplantının onur konuğu Anayasa Mahkemesi BaşkanıHaşim KILIÇtarafından takdim edildi. 

TÜSİAD" ın, kamuoyunda hukuk devleti bilincinin güçlendirilmesine katkı sağlamak ve lisans veya lisansüstü düzeyde hukuk eğitimi almış 40 yaş altı genç hukukçuları özgün çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacıyla 2008 yılında tesis ettiği “En İyi Genç Hukukçu Ödülü”nün 2012 yılı sahibi belli oldu. 

Teması "Özel Ceza Kanunları" olan ödüle, “Kanunilik İlkesinin Sınırları ve Özel Ceza Kanunları” adlı eseriyle İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Ali Emrah BOZBAYINDIR ödüle layık görüldü. 

BOZBAYINDIR" a ödülü TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı sırasında toplantının onur konuğu Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç tarafından takdim edildi. 

Ödül Jürisi*; Çağa&Çağa Hukuk Bürosu Ortağı Av. Barbaros ÇAĞA, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdener YURTCAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan MOROĞLU, Emekli Ceza Hakimi Av. Nurcan ÇÖL, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı Pekin BARAN" dan oluşmuştur. Hukuk fakültemizin başarısı medyada bu şekilde yankı buldu:

http://www.tusiad.org/bilgi-merkezi/basin-odasi/basin-bultenleri/2012-yili-tusiad-en-iyi-genc-hukukcu-odulu-sahibini-buldu/ 

http://ekonomi.haber7.com/is-dunyasi/haber/1032833-tusiadin-en-iyi-hukukcu-odulu-yyuye-gitti 

http://www.haberler.com/tusiad-en-iyi-genc-hukukcu-odulu-sahibini-buldu-2-4682116-haberi/ Hukuk fakültemizin başarısı medyada bu şekilde yankı buldu:


http://www.tusiad.org/bilgi-merkezi/basin-odasi/basin-bultenleri/2012-yili-tusiad-en-iyi-genc-hukukcu-odulu-sahibini-buldu/ 


http://ekonomi.haber7.com/is-dunyasi/haber/1032833-tusiadin-en-iyi-hukukcu-odulu-yyuye-gitti 


http://www.haberler.com/tusiad-en-iyi-genc-hukukcu-odulu-sahibini-buldu-2-4682116-haberi/ 

Yayınlanma Tarihi : 3.6.2013
Uluslararası Irak Sempozyumu
title

Irak’ı Kurtaralım ve İnsanları Yaşatalım...

İstanbul İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Uluslararası Hukukçular Birliği, Başakşehir Belediyesi, Ortadoğu ve Afrika Araştırmacılar Derneği ve Hukukçular Derneği'nin işbirliği ile düzenlenen "Irak'ta İnsan Hakları ve Adalet" başlıklı "Uluslararası Irak Sempozyumu" gerçekleştirildi. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda yapılan sempozyuma başta Arap ülkeleri olmak üzere Avrupa ve Amerika'dan 70, Türkiye'den 30 akademisyen, politikacı, hukukçu, sivil toplum temsilcileri fikir alışverişinde bulundu. Sempozyum’da; “İnsan Hakları", "Adalet" ve "Adil Yargılanma Hakları" başlıkları altında Irak’ın son durumu ele alındı. 

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H.Hüsnü Gündüz, Türkiye’nin özellikle yaşanan olaylarda söz sahibi olduğunu belirterek, “Hem bölgemizde hem de dünyada Türkiye, önemli bir söz sahibi ve önemli bir idarecidir. Bunun için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Dünya'daki bütün olaylara Türkiye, müdahil olmalıdır. Özellikle de söz konusu Müslümanlarsa bence müdahil olması şarttır.” dedi. 

Katılımcılar arasında yer alan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El-Haşimi, sempozyumun açılışında işgal öncesi ve sonrası ulusal ve uluslararası bağlamda Irak sorununa değindi. Tarık El- Haşimi, sözlerine zor durumda olan Irak halkının yanında yer aldığını belirttiği Türkiye’ye teşekkür ederek başladı. Bir hükümetin kendi halkını öldürmesinin bir iç mesele olarak kabul edilemeyeceğini ifade eden Haşimi, hak ihlalleri ile insan hakları ve adaletin bir arada düşünülemeyeceğini vurguladı. Sempozyumun önemine değinen Tarık El-Haşimi, Irak’taki milyonlarca insanın yardım beklediğini dile getirdi. Irak halkının özgür ve saygın bir yaşam istediğini belirten Haşimi, Irak halkının meçhul bir geleceğe gittiğini belirtti. Destek talebini yineleyen Haşimi, Irak halkı adına teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. 

Irak parlamentosu Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyon Başkanı Saleem A. Al Jubouri ise “Buradaki toplantı hem Irak topraklarının hem de Irak’ta yaşayanların güvenliğini sağlanması konusunda büyük önem taşımakta. Çünkü Irak’ta insan hakları maalesef tümüyle ihlal edilebilmektedir. Bazen karar mekanizmasında olan insanlar, devlet terörü olarak vatandaşlara şiddet uygulayabilmektedir. Bunların aşılabilmesi için tedbirler almalıyız” dedi. Irak’ta yaşanan olaylardan herkesin etkilendiğini belirten Jubouri, kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere, ülkede eğitim, güvenlik, ekonomi, siyasi konularda ülkeyi etkilediğini sözlerine ekledi. Irak’ta yaşanan bu olay karşısında herkesin yardım etmesi gerektiğini söyledi. “Irak halkı, kendisini ifade etmede büyük sıkıntılar çekmektedir. Eğer ifade ederse de kanuna aykırı sayılmakta ve çeşitli suçlarla sorgulanmaktadır. Burada susturucu silahlarla yapılan suikastlar, insanları büyük korkuya sürüklemiştir. Şubat ayından sonra şiddet sürekli yükselmiştir. Sivil kayıplar 600’ün üzerinde, yaralananları saymıyorum bile, 2013 başından itibaren çok sayıda ölümler yaşanmıştır. Emniyet’in gücü çok başarılı olamamıştır. Bu manzarayı değiştirerek onurlu bir şekilde Iraklıların yaşamını sürdürebilmesini temenni ediyoruz. Bu yüzden de Irak vatandaşlarının kanunlar çerçevesinde korunması gerekir. Bunun temelin atılması ve onların da insan hakları çerçevesinde yaşaması uluslararası barışı sağlayacaktır.” 

İki gün süren sempozyumun ilk gününde Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri Irak’ın geleceğini tartışırken, ikinci gün akademisyenler bildirilerini sundu. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Irak İçin El Ele…

Sempozyumun ikinci gününde Irak’ın Dahok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Shukri, İslam’da İnsan Hakları Beş Temel Esas’ı konulu konuşmasında, “Biz bu sempozyumu Irak’ta yapmaya çalıştık ancak başaramadık, her ülkenin insan hakları ve İslami bakış açısı ile kanunları farklı farklı. Irak’ta insan hakları diye bir şey yok, oradakiler zulümlere ve işkencelere maruz kalıyorlar. Salonda bulunan ve bu sempozyumu takip eden bütün basın - yayın organları temsilcilerine sesleniyorum, bu yayını lütfen yaygınlaştırın, bütün dünya ne demek istediğimizi ve ne için mücadele ettiğimizi anlasın, bizim istediğimiz sadece Irak’ta yaşayan insanların korkusuzca sokağa çıkabilmeleri ve gerçekten insan haklarına mutabık bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleridir.” dedi. 

Shukri, “Hangi dinde olursa olsun biz burada adalet istiyoruz, ama büyük gayret ve çok ciddi koordine edilmesi gerekiyor, İstanbul’da şu anda bu konuşmayı yapıyorsak bu da büyük oluşumların içinde olduğumuzu ve gönüllü olarak çalışıyor olmamızın göstergesidir.” dedi. 

Yine Irak’dan gelen Tarihçi Sabah Barkho, Irak’taki Hıristiyanlara Yönelik İnsan Hakları İhlalleri konusunu anlattı. Barkho, “İşgal ortamında insan hakları ihlalinden ortaya çıkan azınlıklar oluştu, hiçbir suçları yokken binlerce Hıristiyan öldürüldü. Evleri, kiliseleri yakıldı. Bu yapılanlar kanuna, insan haklarına aykırı, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olması ve taraf tutulmaması gerekiyor. Irak’ da şu anda yaşanan bir çatışma var ve biz bunu canlı yaşıyoruz.” dedi. Barkho, “Vatandaşların haklarına sahip çıkan bir devlet kurulmalı ve insan hakları savunulmalı, Hıristiyan veya başka bir dine bağlı olması hiç önemli değil yeter ki Irak’a barışı, adaleti ve kanunu getirsin. Bizlerin en tabii hakkımız olan insan haklarını bizlere geri versinler.” şeklinde konuştu. 

Prof. Dr. Muhammed Ayyash El Kubaisi, Irak’ta Sünnilere Karşı Uygulanan Etnik Baskıyı anlattı. Kubaisi, “Irak’ta sünnilere karşı etnik baskıyla insan haklarına dokunan bütün ihlaller mevcut. Burada garip bir siyasi uygulama var. Kültürel ve küresel boyutta insanlarımızı etkilemektedir. Nefret kültürünü ve zulmü aşan bir durum söz konusu. Hem kültürel alanda hem de beşeri sahada önemli bir sorunla karşı karşıyayız.” dedi. 

Dr. Aveen Khaled Abdurrahman, Irak Anayasasında İnanç Özgürlüğü ve Uygulaması İle Evrensel Hukuku karşılaştırdı. Abdurrahman, “İnanç özgürlüğünü ve dini inançların yerine getirme özgürlüğünü savunacağım. İnanç özgürlüğü, hangi dine inanıyorsa onu yapma konusunda, kanunların çizdiği çerçevede, ibadet pratiklerinin yapılmasıdır. Dini ibadetlere ve topluca yapılan ibadetlere de katılabilme özgürlüğü sağlanmalıdır.” dedi. Abdurrahman, “Irak, Lübnan ve Amerikan anayasası, ‘kişi seçtiği inançlarda serbest olabilmeli’ yasasını kabul etti. Ama Irak’a bakıldığında bu anayasa farklı kültürel boyutta yer alıyor. Tabii ki haklar mutlak değil sınırlandırılması kamu nizamı açısından önemlidir. 46. madde de genel olarak hakları sınırlama söz konusu, başkalarının haklarına mani olmayacak şekilde öngörülmektedir. İnanç özgürlüğünün siyasetteki önemi, kendisine hak olarak benimsediği ve kabul ettiği yargıyı, anayasa olarak kabul edebilmelidir. Irak’ da bu hakların hiçbirinin geçerli olmadığı ve geçerli olması için büyük bir çaba sarf ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Fatih Öztürk, Karşılaştırmalı Hukuk ve Uluslararası Standartlar Işığında Irak’ta Adil Yargılanma Hakkı konulu konuşmasında, insanlık başladığından itibaren sürekli olarak adil yargılanmanın nasıl gerçekleşeceği hakkında bir düzen getirilmeye çalışıldığını anlattı. 

Sempozyumun kapanışında konuşan İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, sempozyumun başarılı geçtiğine değinerek, programı özetleyen bir değerlendirmede bulundu. 

Yayınlanma Tarihi : 24.5.2013
1 2 3 4