Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Güzel Sanatlar Fakültesi
Aktivite ve Duyurular
Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Tasarım Binalinde Üniversitemizi Temsil Edecek

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğrencileri, bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ‘İstanbul Tasarım Bienali’nde üniversitemizi temsil edecekler.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘İstanbul Tasarım Bienali’nde bu yıl 19 öğrencimizin katkılarıyla hazırlanan “İnci Küpeli Kız filmiyle temsil edilecek. Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ümran Özbalcı Aria ve Öğretim Görevlisi Hüsnü Turan Demir’in koordinatörlüğünde hazırlanan filmin gösterimi 9 Ekim Salı Günü saat 13.00-13.45 saatleri arasında Akademi Günü’nde Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi Loca’da yapılacak.

Film sahneleri bilgisayar ortamında yeniden yorumlandı

Dr. Öğretim Üyesi Ümran Özbalcı Aria “İnci Küpeli Kız” filmi ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “İnci Küpeli Kız, Hollandalı Ressam Vermeer’in 1665 yılında 46.5x40 cm büyüklüğünde yaptığı tablosudur. Mauritshuis/The Hague/Hollanda’da bulunmaktadır. Aynı adlı film, Peter Webber yönetiminde 2003 yılında çekilmiştir. Film 1665 yılında Hollanda’da Delft şehrinde geçiyor. En iyi görüntü ve en iyi film ödülünü almıştır. Grafik Tasarım Öğrencilerimiz çalışmalarını Photoshop programında yaptılar. Öğrencilerimiz çalışmalarını After Effects programında video haline getirdiler. Film sahneleri öğrencilerimiz tarafından bilgisayar ortamında yeniden yorumlanmıştır. Müzik olarak Baroque Music From Netherlands kullanılmıştır.

İstanbul Tasarım Bienali Hakkında

İKSV tarafından ilki 2012 yılında düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali, kentsel tasarım (şehir ve bölge planlama), mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım, grafik tasarım, moda ve tekstil tasarımı ile yeni medya tasarımı gibi başlıca disiplinleri ve ilgili tüm yaratıcı alanları kapsıyor.

İstanbul Tasarım Bienali, bu alanların tümüne ait üretimleri, yenilikçi fikirleri ve söylemleri ortaya koymayı, kamuoyundaki “tasarım” farkındalığını artırmayı, tasarımın üretime, ekonomik kalkınmaya, sosyal ve toplumsal gelişime, kültürel etkileşime ve bireylerin yaşam kalitesine nüfuz eden etkisini vurgulamayı hedefliyor. İstanbul ve çevresindeki coğrafyadan doğan farklı bakış açılarının küresel çerçevede oluşmuş tasarım söylemlerini zenginleştireceği inancıyla yola çıkan İstanbul Tasarım Bienali, etkinliklerinde yurtdışından önemli örnekleri İstanbul’da sunmayı ve ülkemizdeki yaratıcı potansiyeli dünyadaki yaratıcı endüstrilere tanıtmayı amaçlıyor.

Emre Yusufi ile Tasarım Süreci Konferansı Düzenlendi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü, profesyonel tasarımcı Emre Yusufi’yi konuk etti.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak katılan Yusufi, kariyerinden bahsederek “İşini severek yapan insanlar başarılı olurlar” dedi. Tasarımın iyi bir fikirle başladığının altını çizen Yusufi, “Eğer fikrin ayakları yere basıyorsa, ortaya iyi bir tasarım çıkar. Tasarım, teknolojinin tüm olanaklarını kullanan iyi bir yöntem ile kendini ortaya koyar” dedi. Hikâyenin temel sanat olduğunu belirten konuşmacı, renk, ışık, gölge ve perspektifin önemine vurgu yaptı.

Öğrencilerle Photoshop programı üzerinden bir foto manipülasyon çalışması yapan Emre Yusufi, yaptığı tasarımda en çok nelere dikkat ettiğini uygulamalı bir şekilde öğrencilere aktardı.

Etkinlik, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Tuna ve Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Ümran Özbalcı Aria’nın konuğa çiçek ve katılım belgesi takdiminin ardından sona erdi.

http://emreyusufi.com/ adresinden Emre Yusufi’nin çalışmalarını takip edebilirsiniz.Social Touch Art Direktörü Ahmet Saltan Konuğumuz Oldu

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri, İYYÜ Grafik Tasarım Bölümü 2014 yılı mezunlarından Social Touch’ın Art Direktörü Ahmet Saltan ve Social Touch Proje ve İçerik Koordinatörü Gamze Nurluoğlu ile bir araya geldi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hande Çayır'ın ‘Ambalaj Tasarımı’ dersine konuk olarak katılan Saltan ve Nurluoğlu, dijital pazarlama, donanımlı bir özgeçmiş hazırlama ve staj olanakları hakkında bilgiler vererek öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Sağlık ve ilaç sektöründe Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya İletişimi ile öne çıkan Social Touch’ın kurucusu Dr. Sertaç Doğanay, 2012 yılında İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Hande Çayır’ın dersine konuk olmuş, sağlanan imkan dahilinde 2014 yılında Güzel Sanatlar Fakültesinden ve Grafik Tasarım Bölümünden birincilikle mezun olan Ahmet Saltan, Social Touch’ta stajyer olarak işe başlamıştı.

Aynı imkânın yeni öğrenciler içinde sağlanması için gerekli çalışmalar başlatıldı.2.Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumuna Katıldık

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 2.Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumuna katıldı.

Sempozyumda Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria, “Rembrandt’ın İçselliği ve Yaratım Olgusu” adlı sunumunu, Dr. Öğr. Üyesi Kutup Ata Tuncer ise “Müzik Terapide Kültürel Çalışmaların Analitik Yöntemlerle Açıklanması” konulu sunumunu gerçekleştirdiler.Sahne Sanatları Bölümü “Bireysel Proje” dersi kapsamında 3. Ve 4. Sınıf öğrencilerinin çalışması olan “Dullar”, Alev Ofluoğlu konferans salonunda sergilendi...
Fitzgerald Kosz’un yazdığı, Sibel Arslan Yeşilay’ın çevirdiği, Handan Bayındır Tuna’nın yönettiği oyunu, üniversitemizin öğretim üyeleri, öğrenciler ve veliler keyifle izledi.

Oyun, ünlü Dullar’ın yaşam öykülerini ve ünlü eşleri ile olan ilişkilerimi zaman zaman trajik, zaman zaman da komik bir dille anlatıyor.

Sahne Sanatları Bölümü, her yıl mezunlarını vermeden önce, mezun olacak sınıfın projelerini seyirci karşısına çıkarıyor. Tiyatro ve sinema dünyasının başarılı ve tanınmış isimleri ile desteklenen Sahne Sanatları Bölümü, yetkin akademik kadrosuyla, oyunculuk eğitimindeki iddiasını her yıl çıkardığı oyunlarla kanıtlıyor. Yine bu yıl, Prof. Dr. Erhan Tuna’nın, 3.sınıf öğrencileri ile çalıştığı Samuel Beckett klasiği “Godot’yu Beklerken” Bilkent Uluslararası Tiyatro Günlerine katılmak için son hazırlıklarını yapıyor.

‘Kocalar Mektebi’ Oyunu Kartal’da İzleyiciyle Buluştu...

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan “Kocalar Mektebi” adlı oyun, İstanbul Kartal Belediyesi’nin daveti üzerine, Hasan Ali Yücel Sahnesi’nde geçtiğimiz hafta sonu sergilendi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Tuna'nın yönettiği, müziklerini Öğr. Gör. Kutup Ata Tuncer’in yaptığı ünlü Fransız yazar Moliere’in “Kocalar Mektebi” oyununda, bölüm öğrencileri Dalya Birkon, Mert Özmen, Fazıl Tatar, Seren Konyalı, Zeynep Dengiz, Özlem Atağ, Ezgi Doğan ve Sercan Can rol aldı. 1622 yılında Paris’de doğan Moliere’in, içinde yaşadığı toplumun ahlaki değerlerini sorguladığı bu oyunda, kadınların toplumda ve evliliklerde varolma biçimi ve belli sınırlar içinde tanımlanmaya çalışan ahlaki değerler hicvedilmektedir.

Oyunu Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Erdal Yıldırım, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin akademik ve idari kadrosu ile çok sayıda sanatsever izledi. Oyun sonrası Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Sahne Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Handan Bayındır Tuna'ya teşekkür plaketi sundu ve şöyle konuştu; “Öncelikle salonumuzu tıklım tıklım dolduran tiyatro sever halkımıza hoşgeldiniz diyor, katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Sosyal Belediyeciliğin olmazsa olmazı kültür ve sanattır. Sanatı, sanatçıyı ve kültürü sahiplenmek, geleceğin güzel olmasının yolunu açar. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sahne Sanatları bölümü öğrencileri, oyunu çok güzel bir şekilde başarıyla sahneye koydular. Değerli tiyatro oyuncularımıza teşekkür ediyor, Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz adına kendilerine plaket takdim ediyorum” dedi. Oyunu, 400 kişilik seyirci topluluğu büyük bir beğeniyle izledi.

“Avantgarde ile Türk Tiyatrosu’nun Yolculuğu”

“20. Yüzyılda Öncü Tiyatro” adlı kitabın yazarı Prof. Dr. Ayşın Candan, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nün konuğu oldu.

Tanzimat Dönemi’nden itibaren batılılaşma serüveninde Türk Tiyatrosu’nun öncü isimlerini ve eserlerini anlatan Prof. Dr. Ayşın Candan, Darülbedayi’in kuruluşundan günümüze Türk Tiyatrosu’nun temel taşlarının öyküsünü anlattığı konferans ilgi ile takip edildi.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Ayşın Candan’a, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Tuna tarafından teşekkür belgesi sunuldu.


Pop Art’ın Sanata Yaklaşım Spektrumu...

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria’nın Pop Art’ın Sanata Yaklaşım Spektrumu’adlı makalesi Rh+artmagazin dergisinin Eylül-Ekim 2014 Sayısında yayınlanmıştır.Üniversitelerarası Kurul Sanat Dalları Eğitim Konseyi Genel Kurul toplantısı ve Sergisi...

Üniversitelerarası Kurul Sanat Dalları Eğitim Konseyi Genel Kurul toplantısına 24.10.2014 tarihinde Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr Erhan Tuna katılmış, Eğitim Konseyinin düzenlediği ‘Büyük Buluşma2014,Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakülteleri Öğretim Elemanları Sergisine ,Üniversitemiz Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria’Portre’adlı yapıtıyla katılmış Üniversitemizi temsil etmişlerdir.Grafik Tasarım Öğrencileri Çizimlerini Perdeye Yansıttılar...

İstanbul İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri “Giz Yaratan Perdeler”e farklı bakış açısıyla yaklaştılar.

Küratörlüğünü Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria’nın yaptığı ve üniversitenin fuaye alanında düzenlenen sergiye Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Tuna ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Öğrencilerin ilgiyle takip ettiği sergi bir ay boyunca fuaye alanında ziyarete açık olacaktır.

PERDEYE YANSIYANLAR;

Perde görüşü, ışığı engellemek ya da bir şeyi gizlemek için bir açıklığın önüne gerilen örtü; katarakt, aksu, akbasma. Üzerine bir cismin görüntüsü yansıtılan saydam olmayan yüzey; bir sahne yapıtının büyük bölümlerinin her biri, bir müzik parçasını oluşturan seslerden her birinin kalınlık ya da incelik derecesi midir? Doğruyu görmeye engel olan şey perde midir? Perde neleri gizler yaşamımızdan ve neleri görünmez kılar? Ya da neleri gösterir yaşamımızda ve perdelerde neleri gizleriz biz. Bazı evlerin perdeleri hep açıktır. İçerideki, dışarıdakini; dışarıdaki de içeridekini izler artık ev dış mekândır. Dış ise iç mekândır giz kalmamıştır. Görünmez olan yoktur; görünen vardır. Perde, hem sunumun çerçevesi, hem de sunumu gizleyendir. Bu anlamda kendi içerisinde bir ikilik taşır. Hem bir oyun alanı, hem de oyuna verilen bir addır.
Grafik Tasarım Bölümü Yıl Sonu Sergisi Açıldı...

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri yıl içerisinde yaptıkları çalışmaları sergilediler. Küratörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria’nın yaptığı, üniversitenin giriş katında bulunan fuaye alanında sergilenen projeler ilgi gördü.

Öğretim üyeleri ve Grafik Tasarım Bölümü öğrencileri tarafından törenle açılışı yapılan sergiyi, diğer bölümlerde okuyan öğrenciler, akademik ve idari personel ziyaret etti. Sergi ay sonuna kadar ziyaret edilebilecek.22.04.2014 tarihinde ''Prof. Cüneyt Gökçer Tiyatro Festivali'' kapsamaında Prof. Dr. Erhan Tuna ' nın yönettiği, Marsha Norman' ın Yazdığı ''İyi Geceler Anne'' adlı oyundan görüntüler.Üniversitemiz, Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda 15 Nisan 2014 Salı günü, saat 15:00’te Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Ümran Özbalcı Aria ve Öğr.Gör Kutup Ata Tuncer’in Dünya Sanat Günü nedeniyle düzenlediği “Anlık Yaratıcılık” Resim ve Müzik konulu etkinlik sergilenmiştir.27 Mart Dünya Tiyatro günü çerçevesinde Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erhan Tuna' nın yönettiği '' Bütün Dünya Bir Sahnedir.'' adlı gösteriyi sergiledi. Ulusal ve Uluslararası Dünya Tiyatrolar Günü Bildirisinin okunmasının ardından sahne alan I. Sınıf öğrencilerinin gösterisi beğeni ile izlendi.

Sahne Sanatları Öğrencileri Final Sınavını Sahnede Verdi…Sahne Sanatları Bölümü “İyi Geceler Anne” adlı oyunu sergiledi.

Üniversitenin Alev Ofluoğlu Konferans Salonun’da Sahne Sanatları 3. Sınıf öğrencileri, Ceylan Akış ve İclal Atasoy’un oynadıkları Marsha Norman’ın yazdığı Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan TUNA’nın yönettiği “İyi Geceler Anne” adlı oyun sergilendi.

Sara hastası bir kız ile annesinin ilişkileri üzerinden, dramatik bir çatışmayı hikaye edinen oyun seyircilerden büyük beğeni topladı.ÜNİVERSİTEMİZDEN, ÜNVER ORAL’a, ONUR ÖDÜLÜ

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden Sanatçı Ünver Oral’a Şükran Beratı…

Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü sanatçı Ünver Oral’a Şükran Beratı ve Onur Plaketi vererek bir de oyununu sergiledi.

Üniversitenin Alev Ofluoğlu konferans salonunda gerçekleştirilen programa İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Tuna, Karagöz ve kukla sanatının emektar usta ismi, oyun yazarı Ünver Oral, Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Adnan Tönel ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Geleneksel Tiyatro Sanatlarının emektarı ve Karagöz Hacivat Ustası Ünver Oral’ın yazdığı “Barış Korkusu” isimli radyofonik oyun Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Adnan Tönel’ in yönetiminde 1.sınıf öğrencileri tarafından seslendirilerek sahnelendi. Ayrıca Kutlama programı içerisinde Dünya Tiyatrolar Günü Bildirisi de okundu.

Oyunun ardından Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Tuna, Geleneksel seyirlik oyunlarımızın yaşatılmasına dair katkılarından dolayı Sanatçı Ünver Oral’a Şükran Beratı ve Onur Plaketi takdim etti.

Sanatçı Ünver Oral, gençlere seslenerek, “Benim için çok güzel bir sürpriz oldu. Sahnelediğiniz ‘Barış Korkusu’ adlı oyunumu uzun bir süreden beri duymadığım için unutmuşum. Sizler oyunu çok güzel seslendirdiniz. Teşekkür ederim. Ben de güzel yazmışım, kalemime sağlık.” dedi. Ünver Oral konuşmasının sonunda Sahne Sanatları öğrencilerine, “Zevkini tadacağınız bir tiyatro hayatı diliyorum.” şeklinde konuştu.

Yazar Ünver Oral, UNIMA (Dünya Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) Türkiye Milli Merkezi’nin kurucu üyesidir. Bir Karagöz gönüllüsü olarak kültürümüzün bu damarını ihya etmek için uğraşıyor. Bu konuda konferans, kurs, sergi, radyo ve televizyon programları yapıyor. Karagöz başta olmak üzere geleneksel seyirlik oyunlarımız hakkında yazıları yayınlanıyor.


YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ GRAFİK BÖLÜMÜ'NÜN ETKİNLİKLERİ DOĞUM FOTOĞRAFÇISI AYTEN TUZKAYA İLE DEVAM EDİYOR.

Doğuma giden sürecin her anının karelendiği bir iş alanı olan doğum fotoğrafçılığı, görsel dili etkin kullanmanın ötesinde annenin heyecanından babanın telaşına odaklanmak ve hastane ekibinin rolünü değerlendirmek gibi alanlara uzanıyor.

Ayten Tuzkaya’nın konuşması, çekimden once alınan izinler, ortamın hijyeni, flaş kullanımının etkileri ve çekim sonrası albüm oluşturmanın püf noktaları üzerinden şekillendi.
Emre Yusufi ile Tasarım Süreci Konferansı Düzenlendi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü, profesyonel tasarımcı Emre Yusufi’yi konuk etti.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak katılan Yusufi, kariyerinden bahsederek “İşini severek yapan insanlar başarılı olurlar” dedi. Tasarımın iyi bir fikirle başladığının altını çizen Yusufi, “Eğer fikrin ayakları yere basıyorsa, ortaya iyi bir tasarım çıkar. Tasarım, teknolojinin tüm olanaklarını kullanan iyi bir yöntem ile kendini ortaya koyar” dedi. Hikâyenin temel sanat olduğunu belirten konuşmacı, renk, ışık, gölge ve perspektifin önemine vurgu yaptı.

Öğrencilerle Photoshop programı üzerinden bir foto manipülasyon çalışması yapan Emre Yusufi, yaptığı tasarımda en çok nelere dikkat ettiğini uygulamalı bir şekilde öğrencilere aktardı.

Etkinlik, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erhan Tuna ve Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Ümran Özbalcı Aria’nın konuğa çiçek ve katılım belgesi takdiminin ardından sona erdi.

http://emreyusufi.com/ adresinden Emre Yusufi’nin çalışmalarını takip edebilirsiniz.YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ - NİLÜFER AÇIKALIN

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencilerine bu yıl ‘sinema oyunculuğu’ dersini başarılı yazar - sanatçı Nilüfer Açıkalın veriyor.

Sanat dünyasının başarılı isimlerinden biri olan sanatçı Derya Alabora’nın geçen sene üstlendiği dersleri verecek olan Açıkalın, öğrencilere kendilerini ifade etmelerini sağlayacak, içlerindeki oyunculuk tutkularını dışa çıkarmalarına yardımcı olacak eğitimler vermek için kollarını sıvadı. Sanatçı Nilüfer Açıkalın, 1987 yılından bu yana birçok sinema, televizyon ve tiyatro oyunculuğu yaptı.

Geniş kitleler tarafından beğeni ile takip edilen sanatçı, bilgi birikimi ve deneyimlerini gençlere aktarmaktan büyük keyif aldığını belirtti.