Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Eczacılık Fakültesi
Aktivite ve Duyurular
Eczacılık Fakültesi Oryantasyon Etkinliği Öğretim Üyeleri ile Öğrencileri Kaynaştırdı

Eczacılık Fakültesi’nin düzenlediği oryantasyon programı yeni öğrencilerimizle öğretim üyelerinin tanışmasının yanı sıra üst sınıflarla kaynaşmalarına da ortam oluşturdu.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 24-25 ve 26 Eylül tarihlerinde üç gün süren oryantasyon etkinliği düzenledi. Dekan Prof. Dr. İmer Okar’ın açılış konuşması ile başlayan etkinliğin ilk gününde öğrencilere üniversiteyi tanıtan bilgilendirmeler yapıldı. Etkinliğin ikinci gününde öğrenciler Öğretim Üyeleriyle tanışma imkanı bulurken, dersler, Erasmus, staj imkanları gibi konularda bilgi sahibi oldular. Etkinliğin üçüncü gününde ise ‘Hazine Avı’ isimli grup etkinliği yapılırken, öğrenciler yoga ve karaoke yapma fırsatı buldular. Oryantasyon etkinliklerinin son gününde ise üniversitemizin fuaye alanında 1’inci sınıf öğrencileri ile öğretim üyeleri ve üst sınıflarda okuyan öğrencilerle bir araya geldiler. Oldukça sıcak ve samimi geçen buluşmada öğretim üyeleri ile öğrenciler sohbet etme imkânı buldular.Üniversitemiz Öğretim Üyesinden ‘Kanser Moleküler Biyolojisi’ Kitabına Akademik Katkı

İstanbul yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Mikrobiyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Elif Sinem İplik, Türkiye’de kanser alanında çalışan çok sayıda bilim insanı tarafından kaleme alınan “Kanser Moleküler Biyolojisi” kitabının yazarları arasında yer aldı.

Tüm dillerde basılan kanser kitaplarının incelenmesiyle içeriği hazırlanan kitap 40 bölümden oluşan kitap bu alandaki ilk Türkçe kitap olma özelliğini taşıyor. Kitabın bölümler arasında, üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Elif Sinem İplik’in İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedia Çakmakoğlu ile birlikte kaleme aldığı “Onkogenler” bölümü yer alıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Elif Sinem İplik, hastalık ve ölüm ilişkisi incelendiğinde kansere bağlı ölümlerin istatistiksel bilgilere göre 2020 yılında sayıca 15 milyonu geçeceği öngörüldüğünü belirterek, “Kanser, genel hatları ile hücre bölünmesinin kontrolünün kaybedilmesi ile başlayan hasarlı ve/veya istenmeyen hücrelerin kaybı ve apoptoz arasındaki dengenin bozulması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Bu bağlamda gerek dünya da gerek ülkemizde kanserin tanısı ve tedavisine yönelik araştırmalar yapılmakta ve kanserin moleküler mekanizması aydınlatılmaya çalışılmaktadır” dedi.
Eczacılık Fakültesi 5. Sınıf Öğrencileri Eczacılık Günü’nde Beyaz Önlüklerini Giydi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından ’14 Mayıs Eczacılık Günü’ dolayısıyla bir kutlama etkinliği düzenlendi. Eczacılıkla ilgili bir panelin de düzenlendiği etkinlikte Eczacılık Fakültesi 5. Sınıf öğrencileri de beyaz önlüklerini giyerek mesleğe ilk adımlarını attılar.

Üniversitemizin Alev Ofluoğlu Konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar’ın yanı sıra, İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şeker Pınar Özcan, öğretim görevlileri, eczacılar ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar, 1967 yılında akademisyenlerin ve Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti’nin ortak önerisiyle 14 Mayıs tarihinin Eczacılık Günü olarak kutlanmasına karar verildiğini kaydetti. Prof. Dr. Okar, “Eczacılık insanlık tarihi boyunca varlığını ve işlevselliğini koruyan toplumların yaşamlarındaki önemini hiç yitirmeyen mesleklerin başında gelmektedir. Eczacılar dün olduğu gibi bugün de toplumsal yaşam içindeki vazgeçilmezliğini sürdürmektedir. Tüm eczacıların Eczacılık Günü kutlu olsun” dedi.

“Şimdiki eczacılık geçmiştekinden farklı”

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şeker Pınar Özcan da üniversitemiz Eczacılık Fakültesinden bu yıl mezun olacak 5. Sınıf öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, Birazdan beyaz önlüklerinizi giyerek büyük bir camianın evrensel bir mesleğin parçası olacaksınız. Hepiniz bugüne gelebilmek için büyük emek sarf ettiniz. Artık hayatınızda yeni bir sayfa açıyorsunuz” diye konuştu. Şu anda yapılan eczacılıktan farklı olduğuna dikkat çeken Özcan şöyle devam etti: “Şu anda bizlerin yaptığı eczacılık, eczacı büyüklerimizin yaptıklarından farklıdır. Belki sizlerin de 10 yıl sonra yaptığı eczacılık bugünkünden farklı olacaktır. Ancak unutmayın ki şekil değiştirse de farklılaşsa da eczacılık mesleği evvel ezel var olan var olmaya devam edecek bir meslektir. “

Eczacılık Günü etkinliğinde ayrıca Eczacı Elvan Türkyılmaz ile Eczacı Tuba Karaarslan ve Eczacı Efe Yaşan Akkışla da birer konuşma yaparak mesleki deneyimlerini paylaştılar.

Yapılan konuşmaların ardından 5. sınıf öğrencilerine meslek hayatına adım atmanın sembolü olan beyaz önlükleri öğretim üyeleri tarafından giydirildi. ’14 Mayıs Eczacılık Günü’ etkinliğinin sonunda ise öğrenciler salonda bulunanlara müzik dinletisi sundular.
Besin Takviyeleri Paneli Düzenlendi

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi (İYYÜ) Eczacılık Kulübü (YYUPSA) ’Sosyal Sorumluluk Proje Dersi’ kapsamında ‘Besin Takviyeleri’ başlıklı bir panel düzenledi.

Alev Ofluoğlu Konferans Salonunda düzenlenen panele, İYYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emir tan, İYYÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin moderatörü Prof. Dr. Okar, yaptığı konuşmada “Çok heyecan duyduğum bir oturumun moderatörlüğünü yapacağım. Sebebi şu; birinci sınıf öğrencilerimizin kendi gayretleri ile düzenlediği bir paneli paylaşıyoruz. Bu çalışmayı kendi başlarına kendi istekleri ile çok emek sarf ederek yaptılar. Tüm ekibe böyle bir düzenleme yaptıkları için huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği Başkanı Samet Serttaş, Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği Başkan Yardımcısı Sema Toraman, Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Uzun, Zade Vital Medikal Müdürü Dr. Didem Gülmez ve Diyetisyen Kübra Yazıcı, yaptıkları sunumlarda besin takviyelerinin mevzuatı, üretim süreci, sunum şekilleri, kilo kontrolündeki rolü ve kan şekerine olan etkilerinden bahsettiler.

Panel, plaket takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yoga Federasyonu Çalıştayı

Yoga Federasyonu’nun çalıştayı İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çalıştaya, Federasyon üyeleri ve üniversitedeki ilgili kişiler katıldı. Çalıştayda, Yoga Eğitmenleri tarafından gelen sorulara verilen cevaplar kafalardaki birçok soru işaretini giderdi. Türkiye’de Yoga’nın mevcut durumu ve geleceğinin tartışıldığı çalıştay da önümüzdeki dönemde yapılacaklar masaya yatırıldı.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi “14 Mayıs Türk Eczacılık Günü”nü Buruk Kutladı

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, “14 Mayıs Türk Eczacılık Günü”nü Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda kutlandı. Programa İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral ile Romanya’nın Tirgu Mureş kentinden Tıp ve Eczacılık Üniversitesi öğretim üyeleri Dr. Amelia Tero-Vescan, Dr. Öğr. Üyesi Camil-Eugen Vari ile Eczacıbaşı Sağlık Grup Başkan Yardımcı Eczacı Ayşe Deniz Özger konuk olarak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Hüsnü Gündüz, “Eczacılık idealimde olan bir meslektir, kanun çıkarsa hemen kaydolacağım ve iyi bir eczacılık öğrencisi olacağımdan emin olabilirsiniz. Sağlık ağırlıklı bir üniversite olarak sizler bu bayrağı ileride daha yükseğe taşıyacaksınız. Hepinizin 14 Mayıs Eczacılık Günü kutlu olsun.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar ise Soma’da meydana gelen felaket üzerine 3 günlük yas ilan edildiğini belirterek bu kutlamanın eğlence bölümünün iptal edildiğini söyledi. Ve kutlamanın sadece bilimsel olarak yapılacağını belirterek bu duygular içerisinde Türk Eczacılık Günü’nü kutladığını ifade etti.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral ise konuşmasında Soma’da yaşanan maden faciasından son derece rahatsız olduğunu belirterek, “İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda akademik çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda 4 kitap 8 makalemiz uluslararası düzeyde yayınlanmak üzere hazırlanmıştır” dedi.

Daha sonra konuk katılımcılar Tıp ve Eczacılık Üniversitesi’nden Dr. Amelia Tero-Vescan “Restrictive diets in sport-advantages and disadvantages. Biochemical basis” konulu sunumu, Dr. Öğr. Üyesi Camil-Eugen Vari ise “Doping drugs” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Son konuşmacı olarak söz alan konuk katılımcı Eczacıbaşı Sağlık Grup Başkan Yardımcı Eczacı Ayşe Deniz Özger eczacılık öğrencilerine tecrübelerinden çeşitli örnekler anlatarak başarılı birer birey olmalarını diledi.
Türkiye’de Bir İlk İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde...

İşaret Dili Eğitimi İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde veriliyor...

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde 2010 yılından beri zorunlu ve seçmeli olmak üzere işaret dili dersi veriliyor. İstanbul İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde toplumsal bir sorumluluğu yerine getirmeye çalışılan program ile bu alanda engellilere kolaylık sağlanıyor.

Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İ.Yaşar Hacısalihoğlu, işaret dilinin eğitim içine entegre edilerek, özellikle sağlık ve hizmet alanında yetişen öğrencilere bu becerinin kazandırıldığını ve İşaret Dili eğitimiyle, herkesle iletişim kurabilen bir toplum duyarlılığının oluşmasına yardımcı olunacağına inandıklarını vurguladı.

Hacısalihoğlu, "2010 yılında Mütercim Tercümanlık Bölümü bünyesinde açılan İşaret Dili Eğitimi daha sonra Üniversite bünyesinde genişletilerek Eczacılık Fakültesi’nde, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakımı, İlk ve Acil Yardım, Çocuk Gelişimi Bölümleri’nde de verilmeye başlandı. Hizmet sektöründe görev yapacak öğrencilerin yanı sıra üniversitemizin tüm bölümlerindeki öğrencilerimizin de bu dili mutlaka öğrenmelerini istiyoruz. Bu eğitim, yıl boyunca haftada 2 saat veriliyor. İki dönem bu ders alındığında temel eğitim verilmiş olunuyor. ” dedi.

Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu işbirliği ile başlayan bu program daha sonra Üniversitenin kendi akademik kadrosuyla devam ettirildi. Üniversite bünyesinde Okutman Burçin Aydın ile birlikte İşaret Dili Dersi veren Okutman Ebru Karakuş, Türkiye’de ilk defa üniversite bünyesinde yer alan ‘İşaret Dili Eğitimi’ ile işitme engelli insanlarla daha doğru ve anlaşılabilir iletişim kurabilen öğrenciler yetiştirebilmek için gayret gösterdiklerini söyledi.

Karakuş, “Birçok alanda işaret dilini öğrenerek mezun ettiğimiz öğrencilerimiz hayata atıldıktan sonra günlük yaşadıklarını bazen bizimle de paylaşıyor. Çok ilginç anekdotlar aktarıyorlar. Devlet tarafından ataması Kars’a yapılan İlk ve Acil Yardım Bölümü’nden mezun bir öğrencimiz, görev sırasında doğum yapacak işitme engelli bir vatandaşımızla karşılaşıyor. İşaret dili bilmesi sayesinde hem hastanedeki doktor ve hasta bakıcılara hem de doğuma giren hanıma yardım ediyor ve moral veriyor. Bu yaşadığı olayı bize anlatırken mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Bir diğer mezun öğrencimiz ise tesadüfen girdiği fotoğraf stüdyosunda düğün fotoğraflarını seçmeye çalışan yeni evli işitme engelli çiftin yaşadığı iletişim problemini işaret diliyle çözmenin ve her iki tarafa da yardımcı olmanın mutluluğunu yine bizimle paylaştı. Hizmet Sektörü’nde yer alan herkesin bu dili mutlaka öğrenmesi gerekiyor.” dedi. Karakuş, “Yıl boyunca haftada 2 saatden toplam 64 saat ders alan bir öğrencimiz işaret dilini akıcı bir şekilde kullanabiliyor. Bu dili kullanmak ilk bakışta zor gelse de birkaç ders sonrasında öğrencilerimiz eğlenceli bir eğitim süreci yaşıyor. Derse başladıkları ilk zamanlardaki ön yargı ortadan kalkıyor ve engelli olan insanlara karşı empati kurarak daha da duyarlı hareket ettiklerini gözlemliyoruz. Kendileri de zaten bunu daha sonra dile getiriyorlar.” şeklinde konuştu.

Eczacılık Fakültesi Öğrencilerinin düzenlediği 14 MAYIS TÜRK ECZACILIK GÜNÜ etkinlikleri Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin müzik ziyafeti ile başladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüsnü Gündüz’ün açılış konuşmalarının ardından Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof.Dr.İmer Okar “Yeni Yüzyılın Eczacıları” konulu konuşmasında İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin kuruluş aşamasından günümüze gelen süreç ile ilgili ilginç anılar ve fotoğraflar sundu. Daha sonra, Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Emir Tan “Türk Eczacılık Günü, tarihçesi ve anlamı’’ konulu konuşmasındaTürk Eczacılık Günü’nün gelişimi ile ilgili bilgiler ve fotoğraflar aktardı.

Eczacılık fakültesi öğrencileri proje dersleri kapsamında yaptıkları 24 adet projeyi sundular. Bu projeler ayrıca poster olarak üniversitemiz giriş ve 1. katlarında hafta boyunca sergilenmektedir.

Üniversitemizdeki etkinlikler Üniversitemiz Dans Grubunun gösterisi ile sonlanmıştır.

Etkinlikler, öğrencilerimizin The Green Park Hotel Merter’de düzenledikleri ve Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof Dr. İmer Okar; Dekan yardımcıları Prof. Dr. Sıdıka Sungur ve Doç. Dr. Emir Tan; öğretim üyeleri Prof. Dr. Nazan Bergişadi, Prof. Dr. Gül Baktır, Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Hallı, Dr. Öğr. Üyesi Yaman Gökçek, Araş. Gör. Burak Irak ve Eczacılık Fakültesi sekreteri Merve Seher Eski’nin de katıldığı akşam yemeği ile tamamlanmıştır.Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Eczacılığın Babası Galenos’ un Yaşadığı Bergama ve Çevresindeki Tarihi Yerleri Gezdi.

Eczacılık Tarihi derslerini tarih ve kültür gezileri ile zenginleştiren Sayın Mert Sandalcı, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencilerini 27-28 Nisan 2013 hafta sonunda Bergama ve çevresindeki tarihi yerleri gezdirerek eczacılıkla ilgili kalıntıları gösterdi.

Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği (TEKB) ‘nin ulaşım desteği verdiği gezi, 26 Nisan 2013 Cuma gecesi Üniversitenin Cevizlibağ Dr.Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi önünden neşe ile otobüse binilmesiyle başladı. Cumartesi sbahı Bergama’ya ulaşan ekip Asklepion’daki kalıntılarda şehirdeki eski yaşamın ve şifahane olarak kullanılan kısımların izlerini incelediler.

28 Nisan 2013 Pazar günü ise öğrenciler Boncuk Köy ve Efes Harabelerini gezerek tarih ve eczacılık ile ilgili bilgilerini neşe içinde pekiştirdiler.

Öğrencilerimize zaman ayıran sayın Mert Sandalcı’ya ve ulaşım desteği veren Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği yöneticilerine teşekkür ederiz."SAĞLIK İÇİN YOGA" KONFERANSI

Hayrettin Karaca, “İnanırsanız yapamayacağınız hiç bir şey yok…”


İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından Dünya Su Günü nedeniyle düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan aktivist Hayrettin Karaca, “İnanırsanız yapamayacağınız hiç bir şey yok...” dedi.


Alev Ofluoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Rektör Yardımcısı İİBF Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Tema Vakfı Onursal Başkanı ve aktivist Hayrettin Karaca, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Doç. Dr. Oğuz Özyaral , Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Program Başkanı Yard. Doç. Dr. Süheyla Yazıcıoğlu, İski Av. Betül Yağmur, akademik ve idari personel ile öğrencilere katıldı.


Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, insanın doğayla barışık yaşamak zorunda olduğunu, hava, toprak ve suyun doğa için parçalanmaz bir bütün olduğunu söyledi.

Bu güne kadar dünyada petrolün rolünün ön sıralarda olduğunu belirten Hacısalihoğlu, artık suyunda küresel bir kaynak haline geldiğine dikkat çekti. Suyun ele avuca sığmayan bir kaynak olduğunu, su yatağını bulduğunda hareket ederek sınırları aşıp uluslararası boyutlara dahi taşındığını belirten Hacısalihoğlu, suyu bilinçli kullanmanın önemini anlattı.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, toplum olarak doğaya ve yeşile gerektiği kadar önem vermediğimizden yakınarak, “Akarsularda ve denizlerde balık yerine pet şişeler yüzüyor, bizlerin gelecekteki torunlarımızın mirasını tüketmeye hakkımız yok.” serzenişinde bulundu.

Tıbbi Labratuvar Teknikleri Başkanı Yard. Doç. Dr. Süheyla Yazıcıoğlu, “Farkındalık oluşturmamız gerektiğini su ve sağlığın yaşamın bölünmez bir bütünü olduğuna dikkatleri çekti.

İski Av. Betül Yağmur ise, İSKİ’nin İstanbul içme ve kullanma suyunun hikayesini kısa film eşliğinde anlattı. Tema Vakfı Onursal Başkanı ve aktivist Hayrettin Karaca, ‘Yaşam için yaşatmamız, bize hayat veren suyu yaşatmamız’ gerektiğinin önemli olduğunu söyledi.

Karaca, “Dil ve kültür bizim en değerli varlığımız. Dil giderse ulus da gider.” dedi.

Yeni bir çalışma başlattıklarını ve yabancı isimle mücadeleye başladıklarını anlatan Karaca, 11 il ve ilçede bu kararın uygulanmaya başladıklarını, yakında tüm Türkiye’ye yayılacağını belirtti.

Karaca, çok zengin olunsa bile israfın büyük kayıp olduğuna dikkat çekti ve hayatından bir örnek verdi; “Babam işverendi, ama asla kendine ait bir odası olmadı.O da işçilerle aynı masada yemek yerdi.

İşçilere ayakkabı almadan kendisine de ayakkabı almazdı.” dedi. Hayrettin Karaca, gençlere Gandi’nin hayatını örnek göstererek, “ Bu dünyada inanırsanız yapamayacağınız hiç bir şey yok.” dedi.

Karacanın konuşmasının ardından Tema Vakfında görevli Serdar Kemal, davetlilere su temalı müzik dinletisi sundu. Kemal’in ikinci bölümde seslendirdiği türkülere salondakiler de eşlik etti.
ECZACILIK FAKÜLTESİ TARAFINDAN 8-10 MART 2013 TARİHLERİNDE ERZURUM’DA DÜZENLENEN FARMAKON 2013 KONGRESİ
Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından 8-10 Mart 2013 tarihlerinde Erzurum’da düzenlenen FARMAKON 2013 Kongresine Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik-Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalları öğretim üyeleri Prof.Dr.Filiz Meriçli ve Ali Hikmet Meriçli ile 2.sınıf öğrencisi Merve Erkol ve 3. sınıf öğrencileri Aynur Özcan ile Eren Koç katıldılar. Türkiye’deki 17 Eczacılık Fakültesi öğrenci temsilcilerinin katıldığı kongrede davetli konuşmacı olan Prof.Dr.Filiz Meriçli “Eczacılığın Geleceğinde Fitoterapötikler” konulu bir konuşma yaptı. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Semih Güngör’ün Yeni Eczacılık Yasası , TEKB 2. Başkanı Ecz. Mustafa Turunç’un Türkiye’de Eczacı Kooperatifleri başlıklı konuşmaları yanında Türkiye’nin önemli tıbbi ve aromatik bitkileri, ilaçta reklam ,eczanenin aylık işletme hesaplamaları, eczacılığın dünü-bugünü ve eczacılık tarihinin günümüz yansımaları gibi konuşmaların yer aldığı kongrede Avrupa Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Birliği (EPSA )ile Uluslar arası Eczacılık Fedarasyonu olan FIP’nin Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Birliği (IFPS) Türkiye temsilcileri de staj ve değişim olanaklarını anlattılar. Katılan eczacılık fakülteleri öğrencileri farklı öğretim üyelerinden kendi konularını dinleme, yeni eczacılık yasası ve kooperatifleri tanıma ve diğer illerdeki eczacı adayları ile tanışma, ulusal ve uluslararası değişim programlarını öğrenme ve birlikte projeler geliştirme fırsatı buldular.YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ, FİTOTERAPİ KONFERANSLARINA ve MESLEK İÇİ EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYORLAR.

Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik-Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalları öğretim üyeleri Prof.Dr.Filiz Meriçli ve Ali Hikmet Meriçli, eczacılara yönelik Fitoterapi Eğitimlerine ve hekimlere yönelik Fitoterapi Konferanslarına devam ediyorlar.

02-03 Şubat 2013 : İstanbul Eczacı Odası Genel Fitoterapi MİSEP Eğitimi : Prof.Dr.Filiz Meriçli ve Ali Hikmet Meriçli; fitoterapiye giriş, solunum, kalp-dolaşım, üriner, sindirim, sinir sistemi ve geriatrik rahatsızlıklarda önemli fitoterapötikler ile bitki-ilaç etkileşimlerini anlattılar.

06 Şubat 2013 : Prof.Dr.Filiz Meriçli, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim elemanları ve öğrencilerine Fitoterapötikleri ve halk sağlığı açısından fitoterapide hekime ve eczacıya düşen sorumlulukları anlatan bir konuşma yaptı.

15-16 Şubat 2013 : Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik-Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalları öğretim üyeleri Prof.Dr.Filiz Meriçli ve Ali Hikmet Meriçli ve Yard.Doç.Dr. Vehbi Yüksel, ORTA KARADENİZ ECZACI ODALARI’ nın birlikte düzenlediği EĞİTİM GÜNLERİ’nde, fitoterapi ve eczane kalitesinde fitoterapötiklerle ilgili eğitim verdiler. Prof.Dr.Filiz Meriçli, fitoterapinin tanımı ve kuralları ile AB ülkeleri ve dünyadaki uygulamalarını ve Tıbbi Çayları; Prof.Dr.Ali Hikmet Meriçli ,önemli endikasyonlardaki fitofarmasötikleri, Yard.Doç.Dr. Vehbi Yüksel , vitaminler ve besin takviyelerinin içerikleri, kullanılışı, yan etkileri vb konularda sunumlar ile eczacılara son bilimsel gelişmeleri aktardılar.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Filiz Meriçli, Eczacılara Eczanede Tıbbi Çaylar Çalıştayları yaptırıyor.

Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Filiz Meriçli, 06-08 Nisan 2012 de FARMAVİZYON ECZACILIK FUARI Eğitimleri ile başladığı Eczanede Tıbbi Çay Çalıştaylarını yoğun şekilde sürdürüyor. Mayıs 2012 de yayınlanan 6308 sayılı Eczacılık yasasının 28. maddesinde yer alan “ ..tıbbi bitkisel ürünler münhasıran eczaneden satılır” ifadesini eczacıların eczanede hayata geçirebilmeleri için gerekli bilgi ve beceri güncellemesi ile pratik uygulama yapılan çalıştaylar eczacıların ve eczacı odalarının yoğun talebini hafta sonları karşılamaya çalışan Prof.Dr.Filiz Meriçli, halk sağlığını koruyup geliştirmek için tıpkı AB ülkelerinde olduğu gibi eczacının eczanesinde sağlıklı tıbbi çaylar hazırlanması çok önemli ve gerekli olduğunu ; ayrıca çalıştaylarda eski öğrencileri ve çok sevdiği meslektaşları ile biaraya gelmenin mutluluğu ile yorulmadığını ifade etmektedir.

ECZANEDE TIBBI ÇAYLAR ÇALIŞTAYLARI (2013)

02 Mart 2013 Antalya, İSTKOOPFEST (İstanbul Ecza Kooperatifi Eğitimi)

9 Şubat 2013 Eşkişehir, Eskişehir Eczacı Odası MİSEP Eğitimi

26 Ocak 2013 İstanbul, İstanbul Eczacı Odası MİSEP Eğitimi

19 Ocak 2013 Kocaeli,Kocaeli Eczacı Odası MİSEP Eğitimi 13 Ocak 2013 İstanbul Etkin Eczacılık Derneği Üyeleri Eğitim ToplantısıDESTEK