Anasayfa / Akademik / Fakülteler / Eczacılık Fakültesi
Aktivite ve Duyurular
Eczacılık Fakültesi Oryantasyon Etkinliği Öğretim Üyeleri ile Öğrencileri Kaynaştırdı
title

Eczacılık Fakültesi’nin düzenlediği oryantasyon programı yeni öğrencilerimizle öğretim üyelerinin tanışmasının yanı sıra üst sınıflarla kaynaşmalarına da ortam oluşturdu.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 24-25 ve 26 Eylül tarihlerinde üç gün süren oryantasyon etkinliği düzenledi. Dekan Prof. Dr. İmer Okar’ın açılış konuşması ile başlayan etkinliğin ilk gününde öğrencilere üniversiteyi tanıtan bilgilendirmeler yapıldı. Etkinliğin ikinci gününde öğrenciler Öğretim Üyeleriyle tanışma imkanı bulurken, dersler, Erasmus, staj imkanları gibi konularda bilgi sahibi oldular. Etkinliğin üçüncü gününde ise ‘Hazine Avı’ isimli grup etkinliği yapılırken, öğrenciler yoga ve karaoke yapma fırsatı buldular. Oryantasyon etkinliklerinin son gününde ise üniversitemizin fuaye alanında 1’inci sınıf öğrencileri ile öğretim üyeleri ve üst sınıflarda okuyan öğrencilerle bir araya geldiler. Oldukça sıcak ve samimi geçen buluşmada öğretim üyeleri ile öğrenciler sohbet etme imkânı buldular.Yayınlanma Tarihi : 2.10.2018
Üniversitemiz Öğretim Üyesinden ‘Kanser Moleküler Biyolojisi’ Kitabına Akademik Katkı
title

İstanbul yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Mikrobiyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Elif Sinem İplik, Türkiye’de kanser alanında çalışan çok sayıda bilim insanı tarafından kaleme alınan “Kanser Moleküler Biyolojisi” kitabının yazarları arasında yer aldı.

Tüm dillerde basılan kanser kitaplarının incelenmesiyle içeriği hazırlanan kitap 40 bölümden oluşan kitap bu alandaki ilk Türkçe kitap olma özelliğini taşıyor. Kitabın bölümler arasında, üniversitemiz Eczacılık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Elif Sinem İplik’in İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedia Çakmakoğlu ile birlikte kaleme aldığı “Onkogenler” bölümü yer alıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Elif Sinem İplik, hastalık ve ölüm ilişkisi incelendiğinde kansere bağlı ölümlerin istatistiksel bilgilere göre 2020 yılında sayıca 15 milyonu geçeceği öngörüldüğünü belirterek, “Kanser, genel hatları ile hücre bölünmesinin kontrolünün kaybedilmesi ile başlayan hasarlı ve/veya istenmeyen hücrelerin kaybı ve apoptoz arasındaki dengenin bozulması ile sonuçlanan bir hastalıktır. Bu bağlamda gerek dünya da gerek ülkemizde kanserin tanısı ve tedavisine yönelik araştırmalar yapılmakta ve kanserin moleküler mekanizması aydınlatılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Yayınlanma Tarihi : 4.7.2018
Eczacılık Fakültesi 5. Sınıf Öğrencileri Eczacılık Günü’nde Beyaz Önlüklerini Giydi
title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından ’14 Mayıs Eczacılık Günü’ dolayısıyla bir kutlama etkinliği düzenlendi. Eczacılıkla ilgili bir panelin de düzenlendiği etkinlikte Eczacılık Fakültesi 5. Sınıf öğrencileri de beyaz önlüklerini giyerek mesleğe ilk adımlarını attılar.

Üniversitemizin Alev Ofluoğlu Konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar’ın yanı sıra, İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şeker Pınar Özcan, öğretim görevlileri, eczacılar ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar, 1967 yılında akademisyenlerin ve Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti’nin ortak önerisiyle 14 Mayıs tarihinin Eczacılık Günü olarak kutlanmasına karar verildiğini kaydetti. Prof. Dr. Okar, “Eczacılık insanlık tarihi boyunca varlığını ve işlevselliğini koruyan toplumların yaşamlarındaki önemini hiç yitirmeyen mesleklerin başında gelmektedir. Eczacılar dün olduğu gibi bugün de toplumsal yaşam içindeki vazgeçilmezliğini sürdürmektedir. Tüm eczacıların Eczacılık Günü kutlu olsun” dedi.


“Şimdiki eczacılık geçmiştekinden farklı”

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şeker Pınar Özcan da üniversitemiz Eczacılık Fakültesinden bu yıl mezun olacak 5. Sınıf öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, Birazdan beyaz önlüklerinizi giyerek büyük bir camianın evrensel bir mesleğin parçası olacaksınız. Hepiniz bugüne gelebilmek için büyük emek sarf ettiniz. Artık hayatınızda yeni bir sayfa açıyorsunuz” diye konuştu. Şu anda yapılan eczacılıktan farklı olduğuna dikkat çeken Özcan şöyle devam etti: “Şu anda bizlerin yaptığı eczacılık, eczacı büyüklerimizin yaptıklarından farklıdır. Belki sizlerin de 10 yıl sonra yaptığı eczacılık bugünkünden farklı olacaktır. Ancak unutmayın ki şekil değiştirse de farklılaşsa da eczacılık mesleği evvel ezel var olan var olmaya devam edecek bir meslektir. “

Eczacılık Günü etkinliğinde ayrıca Eczacı Elvan Türkyılmaz ile Eczacı Tuba Karaarslan ve Eczacı Efe Yaşan Akkışla da birer konuşma yaparak mesleki deneyimlerini paylaştılar.

Yapılan konuşmaların ardından 5. sınıf öğrencilerine meslek hayatına adım atmanın sembolü olan beyaz önlükleri öğretim üyeleri tarafından giydirildi. ’14 Mayıs Eczacılık Günü’ etkinliğinin sonunda ise öğrenciler salonda bulunanlara müzik dinletisi sundular.

Yayınlanma Tarihi : 9.5.2018
Prof. Dr. Engin Özhatay’dan “Çekmeköy’ün Kır Çiçekleri” Kitabı
title

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Özhatay ve üç akademisyenin birlikte kaleme aldığı “Çekmeköy’ün Kır Çiçekleri” kitabı yayınlandı. Prof. Dr. Özhatay, yeni kitabını rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’na hediye etti.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik ve Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Özhatay, Doğu Akdeniz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neriman Özhatay ve Uzm. Biyolog Mustafa Keskin’in birlikte kaleme aldığı “Çekmeköy’ün Kır Çiçekleri” kitabı yayınlandı. Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Özhatay, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar’la birlikte Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’nu ziyaret ederek yeni kitabını hediye etti. Çekmeköy Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan kitapta, Çekmeköy bölgesindeki endemik, nadir ve diğer çeşitler olmak üzere toplam 650 bitki örneği konu ediliyor. Prof. Dr. Engin Özhatay, Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’nu ziyareti sırasında Çekmeköy bölgesinde 20 adet endemik veya nadir bitki bulunduğunu tespit ettiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Kitapta, söz 20 bitkinin doğada toplanan örneklerinin elle çizilmiş ve boyanmış tabloları yer alıyor. Ayrıca bölgede bulunan 650’ye yakın kır çiçeğinden 250’sinin renkli fotoğrafları ile botanik özelikleri ve aylara göre çiçeklenme zamanları anlatılıyor. Kitapta bunların yanı sıra, sadece Çekmeköy bölgesinde yetişen endemik bitkilerin bulunduğu alanlar ve bu alanların koruma altına alınması gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu endemik bitkiler arasında ise İstanbul Çiğdemi, Kayışdağı Soğanı, Mavi Yıldız, İstanbul Lalesi ve Narin Acı Çiğdem gibi bitkiler bulunuyor.”

Prof. Dr. Engin Özhatay, ziyaret sırasında Rektörümüz Prof. Dr. Yaşar Haçısalihoğlu’na yeni kitabını imzaladı. Prof. Dr. Engin Özhatay ve Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İmer Okar ziyaretin sonunda Rektör Yaşar Hacısalihoğlu ile birlikte fotoğraf çektirdi.

Yayınlanma Tarihi : 13.3.2018
1 2 3 4
DESTEK