Anasayfa / Haberler
Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi…

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi...

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri Alev Ofluğu Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle beyaz önlük giydi. Törene Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ekrem Çalkılıç, Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Rektör Yardımcısı ve İİBF Dekanı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk İşeri, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Budak, akademik ve idari kadro ile öğrenciler, velileriyle birlikte katıldı.

Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ekrem Çalkılıç önlük giyme töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Aslında bugün Soma’da yaşananlardan dolayı buruk bir tören icra ediyoruz. Yaşananlar yüreğimizi burksa da bir şeyi anlatıyor, hayat bir derstir en önemli dersi alıyoruz. Birkaç günden beri ekranlardan seyrettiklerimiz aslında genç arkadaşlarımızın hayata dair önemli dersler almasına vesile oluyor. Sizlerin yaşındaki gençler çok zor şartlar altında, gördünüz Soma’da neler yapıyorlar toprağın metrelerce altında… Sizler çok şanslısınız, başarınız en büyük sermayeniz. Birkaç gündür seyrettiklerinizi unutmamanızı tavsiye ediyorum. O beyaz üniformanızı, önlüğünüzü giydiğinizde tıpkı o sedyeye yatırılan maden işçisinin gösterdiği hassasiyeti göstermenizi rica ediyorum, önlüklerinizi kirletmemek için. Yarın öbür gün diş hekimi olduğunuzda fakir fukarayı gözeterek sizin yaşınızda olanların o maden işçilerinin verdiği emekleri gözeterek insanlık adına bunu yapmanızı diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlarım.”

Rektör Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, “Bu güzel günümüze hoş geldiniz. Özellikle velilerimize şunu söylemek istiyorum evlatlarınız emin ellerde” diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ Ağırlığımız hep sağlık yönünde, gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Türkiye’nin en seçkin hekimleri üniversitemizde bulunmakta. Bundan emin olabilirsiniz. Sevgili öğrencilerimiz hocalarınızın vereceği eğitimle buradan mezun olacaksınız. Sizlere her insanın işi düşecektir. Çok iyi bir eğitim alarak buradan mezun olacağınıza inanıyorum. Pırıl pırıl hekimler olacaksınız, diş sağlığımızı, ağız sağlığımızı sizlere emanet edeceğiz. Hayırlısıyla mezun olmanızı diliyorum.”

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Haluk İşeri ise şunları söyledi:

“ Bu anlamlı gün hepimizi üzen bir zamana denk geldi. Hiç olmasını dilemediğimiz bir kazada ölen maden işçilerimize rahmet ve ailelerine başsağlığı dileyerek başlamak istiyorum. Üniversitemiz 2009 yılında kuruldu. İlk 5 yılı geçirmiş olduk. Genç dinamik bir fakülte, ileriye dönük iddialı hedefleri olan bir fakülte vizyonumuz mevcut. Öğrencilerimize en son bilgileri vermek için çaba sarf ediyoruz. Multidisipliner çalışmalar diş hekimliği için önemli çalışmalardır. Biz de öğrencilerimize bunları vermeye çalışıyoruz.”

Temel eğitimi ciddiye aldıklarını ifade eden Prof. Dr. İşeri, “Türkiye’nin en üst seviyedeki diş hekimliği fakültelerinden biri olmayı hedefledik. Bunun için de klinik laboratuvarımız ve diş hekimliği aletleriyle iki öğrenciye birer Fantom ünitesi düşecek şekilde planlama yaptık. Bu sene kullanmaya başladık. Her öğrenciye bir diş ünitesi tahsis ettik. Bu noktada özellikle mütevelli heyetine, rektörlüğümüze tüm personele yürekten verdikleri destek için teşekkür ederim. Kıymetli veliler çocuklarınızı değerli bireyler olarak yetiştirme konusunda son derece arzuluyuz. Onların başarısı bizlerin başarısı olacaktır. Hepinize teşekkür ederim” dedi.

Törende son olarak diş hekimi adayı öğrenciler adına söz alan Pelin Babayiğit hocalara ve yöneticilere teşekkür etti. Babayiğit, “Bugün burada seçtiğimiz mesleğin gururunu taşıyoruz. Koca bir yılı arkada bıraktık, üniversitemizin sağladığı imkânlarla iyi bir hekim olma gayreti içindeyiz. Arkadaşlarıma da büyük sevgi duyuyorum. Başta Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Dr. Azmi Ofluoğlu olmak üzere tüm hocalarıma ve ailelerimize teşekkür ederim.” dedi.

Konuşmaların ardından, Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine ikişerli üçerli gruplar halinde protokol ve öğretim üyeleri tarafından beyaz önlükleri giydirildi. Birinci sınıf öğrencisi Burak Irkörücü’nün önlüğünü Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ekrem Çalkılıç, Büşra Uzun’a Prof. Dr. Hüsnü Gündüz önlüklerini giydirdi. Aileler ise heyecan ve mutluluk içerisinde çocuklarını izledi.