Anasayfa / Akademik / Fakülteler / İletişim Fakültesi
Bölüm Hakkında

Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü (RTS); bu alanlarla gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, donanımlı meslek elemanları yetiştirmektedir. Bir mesleği yapabilmek için üç konuda yetkin olmak gerekir. Bunlar genel kültür, mesleğin alan bilgisi ve uygulama becerisidir. Web sayfamızdaki öğretim programını incelerseniz; bu üç boyutu kazandıracak derslere yer verildiğini kolayca görebilirsiniz.

RTS bölümü eğlenceden, haberleşmeye, tanıtım, bilgilendirme, eğitime, pazarlama ve seyahate kadar; bireysel ve toplumsal yaşamın her alanını etkilemek, değiştirip dönüştürmek için başvurulan üretim sektörleridirler. Dolayısıyla RTS bölümü mezunlarının çalışma alanları sayılamayacak kadar çoktur. Radyo, televizyon ve sinema sektöründe yapımcı, yönetmen, kameraman, ışıkçı, seçi, kurgucu… gibi mesleklerin olduğunu her kes bilir. Bunların ötesinde ötesinde; bakın internete, cep telefonlarınıza, metro ve tramvaylara, banka ya da hastanelerdeki televizyon monitörlerine… Her yanımız görüntülerle çevrili. İşte RTS bölümü, saydığım bu ekranlarda gösterilen videoları hazırlayabilen elemanlar yetiştirmektedir.

Öğrencilerimizi yetiştirmek için deneyimli öğretim elemanlarımızın yanı sıra; öğrencilerin uygulama yapacağı laboratuvar ve stüdyolarımız vardır. Fakültemiz; üç kameralı TV stüdyosu, radyo ve fotoğraf stüdyosu, kurgu setleri ve bilgisayar laboratuvarlarına sahiptir. Meslek derslerinin tamamı bu stüdyo ve laboratuvarlarda yapılmaktadır.

STV öğrencileri birinci sınıfın bahar döneminde başlayarak TV programı ve videolar çekmeye başlıyor; sonraki yıllarda bunlara belgesel, klip, kurmaca film çekimleri ekleniyor. Dahası, çektikleri programları üniversitenin tv. yeniyuzyil.edu.tr adresli web sitesi üzerinden yayınlayabiliyoruz; üstelik kendi isimleriyle…

Görsel-işitsel teknolojilerin bireysel ve toplumsal yaşamdaki kullanım alanları giderek genişlemektedir. Artık görsel bir dünyada yaşıyoruz. Genelde internet, özelde sosyal medya olarak bilinen bu dünya; Radyo, Televizyon ve Sinema (RTS) bölümlerinin geleneksel çalışma alanlarını alabildiğine genişletmiştir. Sosyal medya üzerinden yapılan tanıtım, pazarlama, satın-alma, bankacılık, bilgiye ulaşım, bilgilerin ve olguların paylaşımı… için yoğun olarak kullanılan videoların hazırlanması, tam da RTS bölümü mezunlarının işidir. Belgesel, reklam, film, kurmaca ya da klip hazırlamadaki bilgi ve becerilerini; artık sosyal medya için hazırlanacak kısa ses ve görüntü programları için de kullanıyorlar.Bölümün Özellikleri

Bölümün eğitim dili Türkçedir. Ancak öğrencilerin tercih etmesi durumunda bir yıl hazırlık eğitimi de verilmektedir. Ayrıca ders planlaması içinde 4 yılı kapsayacak şekilde İngilizce eğitimi yer almaktadır.

• Bölüm öğrencilerinin üçüncü seneden itibaren alan dersleriyle uzmanlaşmaları sağlanmaktadır.

• Bölümümüzde staj zorunluluğu vardır. Bu zorunlu stajla öğrencilerin bir iş yerinde öğrendiklerini uygulaması ve iş disiplini edinmesi beklenmektedir.

• Okulumuzda öğrencilerimizin eğitim aldığı televizyon stüdyosu, radyo stüdyosu, fotoğraf stüdyosu, bulunmaktadır.

• Fakültemiz öğrencilerinin gerekli şartları yerine getirebilmeleri durumunda çift anadal ve yandal yapma imkanları bulunmaktadır.Mezunların Çalışma Alanları

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun olan öğrencilerin, özel ve kamusal alanda, görsel işitsel medyanın ulaştığı her yerde iş bulma olanakları vardır.
 

Prof. Dr. Dursun GÖKDAĞ

Bölüm Başkanı