Anasayfa / Akademik / Araştırma Merkezleri
Faaliyetler
YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ “ÖZÜRLÜ ÖĞRENCİ BİRİMLERİ”

Yeni Yüzyıl Üniversitesi “Özürlü Öğrenci Birimi” ile ilgili yapılan ve yapılacak olan faaliyetler aşağıda sunulmuştur.

Yapılan Faaliyetler:

a. “Engelsiz Üniversite Uygulama ve Araştırma Merkezi (YUVAM) kurulmuştur, Üniversite binamızın fiziki koşulları engelli öğrencilerin de rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış ve kullanıma sunulmuştur.

b. Üniversitemizde 2011 yılı başından itibaren ‘’Engelsiz Üniversite’’ birimi kurulmuştur.

c. “Engelsiz Üniversite Biriminin” çalışmasını güçlendirmek için ‘’ Engelli Araştırma ve Uygulama Merkezi’’ kurulmuş olup sivil toplum örgütleriyle çalışmalar yapılmıştır.

 Bu örgütler;

1. İşitme Engelliler Federasyonu
2. Dünya Engelliler Birliği
3. Dünya Engelliler Vakfı
4. Türkiye Sakatlar Birliği’dir

d. Üniversiteye ve Üniversitede ulaşılabilirlik olanakları artırılmıştır: sokaktan binaya erişim kolaylaştırılmıştır.

e. Bina içerisinde katlar arasında rampa ve asansörler ulaşımı sağlamaktadır.

f. Binanın her katında engelli tuvaleti bulunmaktadır.

g. Üniversitemizde halen bir cerebral palsy’li öğrencimizin yanı sıra yine bedensel engeli olan bir personelimiz mevcuttur.

h. Üniversitemizde 2011-2012 yılı eğitim programı içerisinde bazı fakültelerin ve bazı bölümlerin öğrencilere zorunlu ders olarak ‘’İşaret Dili Eğitimi Programı’’ konulmuştur. Bu program akademik ve idari personele de verilecektir.

i. İşitme Engelliler Federasyonuna planladıkları eğitimi verebilmeleri için mekan ve donanım olanakları sağlanmıştır

j. 2010-2011Öğretim yılında Yeni Yüzyıl öğrencileri ‘’mavi kapak toplama’’ projesiyle toplanan kapaklar karşılığında edinilen para ile iki adet tekerlekli sandalye alarak bağışlanmıştır.

k. 2010-2011 Öğretim yılı içerisinde öğretim üyeleri ve görevlilerine ‘’Eğitici Eğitimi’’ dersleri verilmiştir. Aynı program daha kapsamlı olarak 2011-2012 öğretim yılında da verilmesi planlanmaktadır.

l. Çocuk Gelişimi programı öğrencileri bölüm hocaları ile birlikte ‘’Ulusal Çocuk Hakları Kongresine” katılarak engelli öğrenci haklarını ve karşılaştıkları sorunları birebir izleme olanağı bulmuşlardır.

m. Üniversitemizin S.H.M.Y.O. Çocuk Gelişimi programı öğrencileri ‘’Korunmaya muhtaç çocuklar” (Bolluca Çocuk Köyü) için yardım ve ziyaretlerde bulunmuştur. Yanı sıra sosyal sorumluluk kapsamında Darülaceze, Çocuk Esirgeme Kurumu gibi kurumlara giderek gözlem yapma olanağı sağlanmıştır.

n. 2011-2012 öğretim yılında birimimize öğrenci temsilcisi katılımını sağlanması planlanmaktadır.

o. Üniversitemiz öğrencilerine engellilik ile ilgili farkındalık ve duyarlılık geliştirme amacıyla sürekli eğitimler yapılmaktadır.

p. 2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılında öğrencilerle “Engelsiz Üniversite” konusunda beyin fırtınası ve planlama konusunda çalışmalar yapılacak ve bir çalıştay düzenlenecektir.

r. Müdür Yardımcısı Öğr.Grv. Mukadder Karakaya, Uludağ Üniversitesinde düzenlenen Bölgesel Engelsiz Üniversiteler Çalıştayına katılmıştır.

s. Yeni Yüzyıl Üniversitesi "Özürlü Öğrenci Birimi" ile ilgili yapılan 2012 Mart Faaliyet Raporunu Görüntülemek İçin Tıklayınız.

t. Yeni Yüzyıl Üniversitesi "Özürlü Öğrenci Birimi" ile ilgili yapılan 2012 Ekim Faaliyet Raporunu Görüntülemek İçin Tıklayınız.